Na svega dvadesetak kilometara od graničnog prelaza Strezimirovci planirano je otvaranje osam rudnika, dva jalovišta i postrojenja za koncentraciju rude, a stručnjaci upozoravaju da bi rad rudnika u bugarskom selu Erul, a u blizini srpske granice mogao da utiče na zagađenje reke Jerme, a samim tim i Vlasinskog jezera.
Najveću opasnost bi mogla da predstavlja upotreba velikih količina cijanida za proces izdvajanja plemenitih metala iz rude u jalovištu.
Reka Jerma izvire na Vlasinskoj visoravni, nedaleko od Vlasinskog jezera u opštini Surdulica, a zatim na graničnom prelazu, u selu Strezimirovci, prelazi u Bugarsku gde protiče jednim delom, a zatim se ponovo sliva u Srbiju i uliva se u Nišavu.
Saznajte i Koje su najzagađenije reke u Srbiji?
Plan otvaranja rudnika trenutno se nalazi u fazi usaglašavanja procene uticaja na životnu sredinu kako i nalaže bugarski zakon pre nego država da odobrenje za eksploataciju.
Prema obavezama koje proističu iz ESPOO konvencije, Bugarska je dužna da o planu otvaranja rudnika na svojoj teritoriji obavesti drugu državu zbog mogućnosti da realizacija projekta ima negativan uticaj na životnu sredinu te zemlje, u ovom slučaju Srbije, što je i učinila.
Smatra se da bi u vanrednim okolnostima reka Jerma mogla da donese zagađenje i u Srbiju, jer je kolektor iz svih malih, stalnih i povremenih vodotokova u okruženju budućeg postrojenja, a čiji tok se kratko posle postrojenje vraća u granice Srbije.
Samo u tom slučaju se može govoriti o lošijim ekološkim uslovima.
Izvor: Vesti
*Pratite nas na Instagramu >>> https://www.instagram.com/ngmsrbija/
*Pratite našu Fejsbuk stranicu >>> National Geographic Srbija