Izdižući se visoko iznad nivoa mora, Mon Sen Mišel je stenovito ostrvo u kanalu Lamanš, na oko kilometar od Normandije u Francuskoj.
Mon Sen Mišel je neverovatan grad, zamak, ostrvo i opatija u jednom. Manastir smešten na sam vrh ostrva i njime dominira površine je 55.000 metara kvadratnih učinio je ovu destinaciju svetski poznatom.
Dobro došli u bajku: 8 najlepših sela u Francuskoj (FOTO)
: Prošetajte kroz autentična francuska sela koja izgledaju poput onih iz bajki i koja se većinom nalaze pod zaštitom UNESCO-a, kao i na listi nezavisnog udruženja utemeljenog 1982. pod nazivom "Najlepša sela Francuske".
pročitajte članak
10 sitnica zbog kojih ceo svet voli Pariz
: Grad svetlosti je mnogo više od Ajfelovog tornja, Trijumfalne kapije i Luvra – to je grad izvanredne atmosfere i sitnica koje ga čine jednim od najuzbudljivijih mesta na svetu.
pročitajte članak
Sazidan u osmom veku zauvek je ostao nedostižan za Engleze koji su uspeli nekada da osvoje čitavu Normandiju, ali ne i ovo ostrvo, delom zbog nepristupačnog polozaja grada, a delom i zbog njegovih masivnih zidina.
Dramatičan pogled i vijugave ulice srednjevekovnog grada, na četiri sata vožnje od Pariza, uvrstile su ovo nesvakidašnje mesto na UNESKO listu svetske kulturne baštine. Pored toga, smatra se i jednim od najposećenijih mesta u Francuskoj.

Mon Sen Mišel
Foto: Shutterstock
Istorijat
Sve do izgradnje prve crkve u osmom veku ostrvo je nosilo ime Mon Tomb jer je svojim izgledom podsećalo na uzvišenje grobne humke.
Legenda iz 708. godine kaže da se biskupu Avranša javio Arhangel Mihajlo i rekao mu da na ovom ostrvu sagradi crkvu, međutim, biskup ipak nije to učinio te mu je Arhangel vrelim prstom napravio rupu u lobanji (lobanja se i danas čuva u crkvi u Arvanšu).
U vreme Francuske revolucije i opadanja značaja crkve, 1790. godine, opatija je napuštena.
Sve dok se monasi na nju nisu vratili 1969, ostrvo je služilo kao zatvor a nosilo je ironičan naziv "Mon Libr", sto u prevodu na srpski znači "Slobodno brdo". U tamnicama Mon Libra svojevremeno je bio zatočen i Viktor Igo.
Hodočasničasničko mesto
Silueta "božijeg zamka", kako su ga nazivali, važio je za sinonim jačanja duha hodočasnika. U šestom veku, crkveni redovnici i pustinjaci živeli su na ovom mestu u potrazi za verom, mirom i samoćom. Tadašnji hodočasnici su morali pažljivo da prelaze do ostrva, jer nije postojao nikakav prilaz, a plima i oseka su se veoma brzo smenjivale. Krajem 1800-te godine napravljen je prvi nasip, koji je povezao ostrvo sa kopnom, što je omogućilo hodočasnicima, a kasnije i turistima da dođu do grada.
Centralni deo zamka čini crkva izgrađena u jedanaestom veku. Jedno od najlepših mesta u ovom samostanu je bašta koja se nalazi odmah pored crkve, a veoma je značajna jer povezuje sve puteve i sobe. Zanimljivo je da su drevni redovnici koristili dvorište na vrhu utvrđenja za proizvodnju povrća i lekovitog bilja.
Na ulaznim kapijama grada nalazi se amblem grada (dva lososa koji plivaju u suprotnim smerovima) i informacija do kada tog dana treba da napustite poluostrvo ako ne želite da plivate. To je obično u letnjim mesecima do 19, a u zimskim mesecima do 17 časova, tako da je u obilazak ostrva najbolje krenuti oko podneva.
Mistična mesta koja vraćaju u prošlost: 22 najsvetije destinacije u Evropi
: Od neolitskog kamenja neobičnog oblika do manastira unutar pećina u liticama - ova inspirativna duhovna utvrđenja uspešno odolevaju vremenu.
pročitajte članak
9 neverovatnih gradova duhova širom sveta
: Predstavljamo vam mesta koja su nekad vrvela od života, ali su vremenom napuštena iz različitih razloga.
pročitajte članak
Glavna ulica je danas načičkana najrazličitijim prodavnicama, gde možete kupiti različite sitnice, od suvenira do brze hrane. Tu je jedan i od najpoznatijih restorana "Mere Poulard" gde se jede autentični omlet koji se služi u posudama iz XIX veka. Na ostrvu možete kupiti i biskvit "Mere Poulard" koji ima tradiciju dužu od 200 godina, piše Plezir.
Ovo mesto nije ostavilo ravnodušnim ni filmsku produkciju, pa je poslužilo kao model za izgradnju grada Minas Tirita koji se pojavljuje u filmu "Gospodar prstenova", kao i mesto gde su snimljena ostvarenja poput "Čovek sa gvozdenom maskom" i "Tri musketara".
Možda će vas zanimati i:
Jedan od najposećenijih muzeja na svetu: 6 stvari koje možda niste znali o Luvru
: Od otvaranja svojih vrata za javnost, za više od 600 godina muzej Luvr bio je simbol moći, bogatstva i dekadence francuske monarhije, ali i veliki dar svetskoj kulturi kada je od kraljevske palate postao nacionalni muzej.
pročitajte članak
Skrivena blaga: 10 evropskih gradova koje vredi posetiti
: Smešteni blizu poznatijih centara, ovi gradovi često ostaju potcenjeni iako nude zanimljive sadržaje i jedinstvenu atmosferu...
pročitajte članak
Najomraženija kraljica Francuske: 5 stvari koje možda niste znali o Mariji Antoaneti
: Marija Antoaneta je sve do trenutka svog pogubljenja bila žrtveni jarac, predmet žestokih predrasuda i omalovažavanja. Razotkrivamo najveće mitove o kraljici otkrivajući njenu malo drugačiju stranu.
pročitajte članak