Astronomi potvrdili starost galaksije GN-z11, smeštene u sazvežđu Veliki medved (Ursa Major), kao i njenu udaljenost od Zemlje. Prema njihovim proračunima, ova umereno masivna galaksija postoji od vremena kada je svemir bio star samo 420 miliona godina (3 posto svoje trenutne starosti).
Kako izgledaju, šta sve sadrže i da li se kreću? Krenite na putovanje kroz galaksije (VIDEO)
: Pomoću napredne tehnologije, u mogućnosti smo da otputujemo dalje nego što naš um može da pojmi i osvesti.
pročitajte članak
Obuhvata više od dva miliona galaksija: Pogledajte prvu trodimenzionalnu mapu vasione (VIDEO)
: Naučnici su objavili prvu trodimenzionalnu mapu vasione.
pročitajte članak
"Na osnovu prethodnih istraživanja, čini se da je GN-z11 najudaljenija do sada otkrivena galaksija od Zemlje. Nalazi se na udaljenosti od 13,4 milijarde svetlosnih godina", kaže Nobunari Kasikava, koautor studije sa Odeljenja za astronomiju Univerziteta u Tokiju.
Da bi odredili parametre galaksije, Kasikava i njegove kolege izmerili su crveni pomak GN-z11.
"Određeni hemijski potpisi, nazvani emisionim linijama, utiskuju različite obrasce u svetlost udaljenih objekata. Mereći koliko su rastegnuti ovi potpisi, možemo da zaključimo dokle je svetlost trebalo da putuje, odajući tako udaljenost do ciljane galaksije. Posebno smo posmatrali ultraljubičastu svetlost, jer je ovo oblast elektromagnetnog spektra u kojoj je trebalo da se nađu hemijski potpisi crvenog pomaka", objašnjava Kasikava.
Svemirski teleskop Habl je nekoliko puta otkrio potpis u spektru GN-z11, rekao je on. Međutim, čak ni ovaj instrument nije mogao da reši UV linije do potrebnog stepena.

Foto: Wikimedia Commons
Korišćenjem infracrvene spektroskopske opservacije spektrografom MOSFIRE na teleskopu Kek I u opservatoriji Kek na Havajima, istraživači su otkrili da je crveni pomak GN-z11 z = 10,957.
"MOSFIRE je detaljno snimio emisione linije GN-z11, omogućavajući nam da napravimo mnogo precizniju procenu udaljenosti do njega nego što je bilo moguće na osnovu prethodnih podataka", zaključili su autori studije.
Ranije je najudaljenija galaksija bila MACS0647-JD galaksija u sazvežđu Žirafa, takođe nastala 420 miliona godina nakon Velikog praska, ali je 100 miliona svetlosnih godina bližai Zemlji od GN-z11.
Možda će vas zanimati i:
Vizualizacija svemira - veličine i rastojanja: Poređenje zvezda (video)
: Koliko su velike planete?
pročitajte članak
Srce Mlečnog puta: Crna rupa u centru galaksije predaje nam svoje tajne
: Astronomi okreću svoje teleskope ka neizmernoj lepoti Mlečnog puta.
pročitajte članak
Kosmički spektakl: Naučnici otkrili sudar 14 galaksija
: Naučnici su spazili neobičan kosmički spektakl na granici vidljivog dela univerzuma.
pročitajte članak
Pogledajte i: