Najveća i najstarija od tri piramide u Gizi, Keopsova, otkrila nam je mnoge tajne o zagrobnom i zemljskom životu drevnih Egipćana. U njoj su otkriveni brojni artefakti koji su nam pomogli da shvatimo vreme u kom su nastali, ali - prateći njihov put nakon otkrivanja - pomogli su nam da zavirimo i u neke kasnije epohe i upoznamo razmišljanja potonjih vlasnika artefakata.
Kraljevstvo mumija: Nova otkrića o zagrobnom životu u drevnom egipatskom gradu mrtvih
: U julu 2018. godine svet je obišla vest da su arheolozi otkrili drevnu egipatsku "kuću mrtvih". Dve godine od velikog otkrića, nakon temeljnih analiza, došlo je do novih saznanja o sahranjivanju i zagrobnom životu, u drevnom Egiptu.
pročitajte članak
Rešena drevna misterija: Kako je izgrađena Keopsova piramida?
: Arheolozi su pronašli drevni tekst koji razotkriva misteriju staru nekoliko hiljada godina: kako je izgrađena Velika piramida u Gizi?
pročitajte članak
Artefakte poznate kao "Dikonove relikvije" otkrio je inženjer Vejnman Dikon, po kom su i dobile ime, 1872. godine u "Kraljičinim odajama" čuvene piramide. "Dikonove relikvije" čine tri artefakta: granitna kugla, bronzana kuka i komad drveta kedra. Dva od tri predmeta, kugla i kuka, danas se čuvaju u Britanskom muzeju, dok se treći više od 70 godina smatrao - izgubljenim.
Tokom tih sedamdeset godina, samo je jednom, 2001. godine pronađen zapis u kom piše da je komad kedra poklonjen Univerzitetu Aberden u Škotskoj, ali tamo nije pronađen.
Međutim, krajem prošle godine pomoćnik kustosa univerzitetskog muzeja, Abir Eladani, poreklom iz Egipta, naišao je na limenu kutiju za cigare i u njoj izgubljeni artefakt.

Fragment, koji je prvobitno bio dug oko 13 centimetara, sada čini pet delova;
Foto: Univerzitet Aberden
Fragment, koji je prvobitno bio dug oko 13 centimetara, sada čini pet delova. Drveni kedar nije bilo moguće odmah identifikovati zbog ograničenja nastalih zbog pandemije virusa korona, ali sada su naučnici potvrdili da su fragmenti deo "Dikonovih relikvija".
Krajem prošle godine pomoćnik kustosa univerzitetskog muzeja, Abir Eladani, poreklom iz Egipta, naišao je na limenu kutiju za cigare i u njoj izgubljeni artefakt.
"Bilo je to kao da tražim iglu u plastu sena. Ja sam arheolog i radio sam na iskopavanjima u Egiptu, ali nikada nisam mogao da pretpostavim da ću ovde, na severoistoku Škotske, pronaći nešto tako važno za nasleđe svoje zemlje", rekao je Abir Eladani.
Rezultati radiokarbonske analize pokazali su da drvo potiče iz perioda između 3341. i 3094. pre nove ere i znatno pre izgradnje piramide. Ovo ide u prilog teoriji da su predmete u piramidi ostavili graditelji, a ne kasniji istraživači.
Naučnici konačno zavirili u jedinstvene mumije otkrivene davne 1615. godine
: Ove pogrebne portrete prvi put je opisao italijanski istraživač 1615. godine Pjetro dela Valetokom tokom svog boravka u Egiptu.
pročitajte članak
Nil Kurtis, šef muzeja i posebnih kolekcija na Univerzitetu u Aberdenu, nazvao je rezultate ove analize "velikim otkrićem".
"Ovo otkriće će sigurno oživeti interesovanje za "Dikonove relikvije" kao i način na koji nam one mogu "osvetliti" Veliku piramidu", dodao je on.
Arhitektom Velike piramide smatra se Hemiunu, vezir i Keopsov nećak. Pretpostavlja se da se gradnja, koja je trajala dvadeset godina (za vreme Keopsove vladavine), završila oko 2540. pre nove ere.
Možda će vas zanimati i:
Misterije drevnog Egipta: Otkrivena tajna "mumije koja vrišti"
: U Egiptu je 1881. godine otkrivena mumija - drugačija od ostalih. Vezana, zadavljena i sa licem stegnutim u bolu. Nakon nekoliko decenija, 2012. godine, naučnici su otkrili priču koja se krije iza ove mumije.
pročitajte članak
Miljenica boginje Mut: Moćna Nefertari, supruga velikog Ramzesa II
: Jedna od najpoznatijih i najmoćnijih žena drevnog Egipta.
pročitajte članak
Neverovatna mesta na planeti: Drevni spomenici Egipta u 4K Ultra HD
: Moderna tehnologija donela nam je mogućnost da uživamo istražujemo, od nas, daleka mesta na planeti, kao da smo tamo.
pročitajte članak