Kroz ilustracije nekih od naših najboljih ilustratora na kreativan način je predstavljeno 12 naučnih projekata koje u okviru Programa za razvoj projekata iz oblasti veštačke inteligencije finansira Fond za nauku.
Posteri na umetnički način oslikavaju istraživanja čiji će rezultati imati primenu u ekologiji, industriji, tehnologiji, poljoprivredi, komunikaciji, zaštitu životne sredine. U naredne dve godine naši naučnici će koristiti veštačku inteligenciju za razvoj softverskog sistema za poljoprivredu, kreiranje analitičkih alata za uštedu električne energije, algoritama za razvijanje digitalnog asistenta, razvoj pouzdanijih blokčejn tehnologija, preporučivanje mera za smanjenje štetnosti zagađenja vazduha i druge korisne namene.
Foto: Fond za nauku
"S pravom danas možemo da se zapitamo da li veštačka inteligencija već sada menja naš život. Svi mi svakodnevno koristimo neku njenu formu, kako na društvenim mrežama, tako i u poslu, putovanju, kroz digitalne asistente, finansijske transakcijama. Svakodnevno se u nauci korača ka ambicioznom, ali i dalje dalekom cilju razvijanja sistema koji poseduje inteligenciju sličnu ljudskoj. Na tom putu naučnici neumorno koriste veštačku inteligenciju za unapređivanje društva, što je i krajnji cilj 12 istražavačkih projekata koje finansira Fond za nauku. Ovi kompleksni projekti su na izložbi predstavljeni kroz jednu umetničku prizmu i na način koji nam je svima razumljiv i blizak. Potrudili smo se da ljudima približimo projekte koji će zaista doprineti i nauci i celokupnom društvu", napominje dr Milica Đurić Jovičić, v.d. direktorka Fonda za nauku.
Izložba će trajati do 23. oktobra.
Možda će vas zanimati i:
Veštačka inteligencija u borbi protiv smrtonosnih virusa
: Naučnici koriste mašinsko učenje kako bi identifikovali životinje u kojima „žive“ smrtonosni virusi.
pročitajte članak
Emisiju gasova sa efektom staklene bašte od 2021. godine pratićemo u realnom vremenu
: Ko, odakle i kada vrši emisiju od 2021. godine pratićemo u realnom vremenu. A kako je sve počelo i zbog čega je to važno, pročitajte u tekstu koji sledi.
pročitajte članak
Kako veštačka inteligencija može da pomogne prevremeno rođenim bebama
: Tokom deset godina, Univerzitetski medicinski centar u Utrehtu (UMC Utreht) u Norveškoj, prikupljao je anonimne podatke sa odeljenja intenzivne nege neonatologije. Tako je započet projekat „Veliki podaci za male bebe” (Big data for small babies), sa ciljem da koristeći naprednu analitiku, mašinsko učenje i veštačku inteligenciju, proaktivno tretira ili čak spreči infekcije kod prevremeno rođenih beba.
pročitajte članak