Od jarko crvene do svetlo smeđe, od modro plave do bledo zelene, šareo kamenje jezera Mekdonald izaziva oduševljenje, kako posetilaca jezera, tako i onih koji ga vide na fotografijama.
Jezero Mekdonald jedno je od 700 jezera Nacionalnog parka Glacier u amričkoj državi Montana.
Zbog niskih temperatura koje sprečavaju rast plangtona, voda jezera je neverovatno bistra i providna, čak i na mestima gde je dubina 9 metara. Prekriveni bistrom vodom, prave “zvezde” ovog jezera su njegovi kamenčići duginih boja.
Mekdonald nije jedino jezero bogato ovim šarenim šljunkom, ali je svakako jedno od najpoznatijih.
Foto: Shutterstock
A, koja je "tajna njegovog izgleda", kako je šareno kamenje nastalo?
Nastajalo je vekovima. Kamenje je formirano od crvenih i zelenih stena, i bogato je gvožđem, a boje su rezultat (ne)izlaganja kamena toploti i vazduhu.
Na primer, jarko crvena boja znači da se stena nalazila u plitkoj vodi i da je usled povlačenja i nadolaženja vode često bivala izložena vazduhu.
6 stvari koje niste znali o Dolini smrti
: Pustinjska Dolina smrti u istočnoj Kaliforniji je mesto ekstremnih temperatura, visina i životne sredine što je čini središtem nekim od najspektakularnijih prirodnih i istorijskih fenomena koji su ikada zabeleženi na našoj planeti.
pročitajte članak
Tamno zelena boja nam govori da je stena, iako sadrži jednaku količinu gvožđa, formirana u dubokoj vodi, i nije bila izložena kiseoniku.
Hiljadama godina, voda je lomila ove stene na manje komade, a rečna erozija ih je pretvorila u gladak šljunak kom se danas divimo.
Možda će vas zanimati i:
Kaleidoskop Zemlje u svoj svojoj veličanstvenosti: Kamenje pod mikroskopom
: Skrivena lepota kamena, koji šutiramo ili istresamo iz obuće, može biti otkrivena polarizacionim mikroskopom.
pročitajte članak
Prirodni fenomen u Srbiji: "Kamena šuma" stara milion godina
: "Okovana" u kalcifikatu, Kamena šuma predstavlja redak prirodni fenomen.
pročitajte članak