Kada krenete od Despotovca, preko Lisina makadamom 15 km, stižete do samog središta Kučajskih planina, a tu - na površini od 37 hektara, krije se prava oaza netaknutog mira i strogi rezervat prirode I kategorije pod zaštitom države - srpska prašuma.
Kroz Vinatovaču prolazi leva pritoka reka Resave - potok Vinatovac, a pojedina stabla su visine i do 40 metara, u prečniku oko metar, što znači da su u obimu nekoliko metara, drvne mase od 600 do 800 kubika, stara i preko 350 godina.
Ono što je karakteristično za ovu prašumu je to da ovde ne samo da nije posečeno nijedno stablo, već nije ni odneto ili pomereno. Kad neko drvo padne pod uticajem snega, vetra ili od starosti, ostaje u prašumi, ne dira se. To znači da je priroda ovde potpuno očuvana vekovima, bez i najmanje ljudske intervencije.
Ovde možete naići na raznoliko biljno rastinje, a velika je verovatnoća da u toku šetnje budete zatečeni slobodom pitome divljači koja prolazi nedaleko od vas.
Pogledajte i:
Manastir Manasija, dragulj srpske srednjovekovne kulture
: Povučen u mir i tišinu, u živopisnoj klisuri reke Resave, nedaleko od Despotovca, nalazi se manastir Resava, danas poznatiji pod imenom Manasija. Svojim velelepnim hramom i snažnim utvrđenjem, vekovima je privlačio pažnju putopisaca.
pročitajte članak
Dah egzotike: Istražite Krupajsko vrelo, mesto nestvarne lepote
: Osim što je predstavlja prirodno bogatstvo, veoma je "fotogenično" i porede ga sa dalekim egzotičnim destinacijama.
pročitajte članak
Prirodni fenomen u Srbiji: "Kamena šuma" stara milion godina
: "Okovana" u kalcifikatu, Kamena šuma predstavlja redak prirodni fenomen.
pročitajte članak
Istražite prirodu i istoriju Srbije: Dva dana u Pomoravlju
: Srednjovekovni manastiri i arhitektura, Resavska pećina, čudesna priroda široke doline Velike Morave...
pročitajte članak
Priče i reportaže o mestima u Srbiji koja možete da istražite, potražite na linku:
ISTRAŽI SRBIJU