Istorijski trg Oldehufsterkhof (eng. Oldehoofsterkerkhof) u Leuvardenu, glavnom gradu holandske provincije Frizlend ili Frizija, je upečatljiv spoj čudnog i predivnog.
Tu se nalazi De Oldehofe (eng. De Oldehove), nedovršena kula iz 16. veka nagnuta toliko da skoro nadmašuje onu u Pizi. Tu je i blistavi Nacionalni muzej keramike "Princesseuf", kao i veličanstvena kuća sa raritetima dinastije Ming i Pikasovim delima.
Holandsko selo u kom ne postoje ulice
: U holandskoj provinciji Overejsel nalazi se Githorn, selo koje se često naziva „Venecijom Severa“.
pročitajte članak
Najstarija kuća u Leuvardenu datira iz drugog veka, iz rimskog doba. Naseljavanje je kontinuirano od 10. veka, a najstarija zgrada "The Grote of Jacobijnerkerk" je sagrađena u drugoj polovini 15. veka.
Međutim, verovatno čudnije od svega ovoga je Lan fan taal (“zemlja jezika” na holandskom), kuća posvećena hiljadama jezika. Nova zgrada na trgu Oldehufsterkhof podignuta je u januaru 2018. godine kao deo kulturnog programa, a u njoj se može naći katalog od 6,720 jezika, uključujući i frizijski, provincijski jezik kojim se služi oko pola miliona Frizijaca koji žive na južnoj obali Severnog mora u Holandiji i Nemačkoj.
U Leuvardenu (Leeuwardenu, Liwwaddenu ili Ljouwertu) su službena tri jezika – holandski, stadfrizijski i zapadno-frizijski. Od njih i potiču različiti nazivi za grad, a građani su izuzetno otvoreni prema novim jezicima i različitim narodima, što pokazuje činjenica da u gradu živi 128 nacionalnih manjina.
Naime, Leuvarden se upisao u Ginisovu knjigu rekorda zahvaljujući tome što je do sada menjao ime 225 puta!
Do 19. veka u Holandiji nije postojao nikakav službeni pravopis, a ljudi su uglavnom pisali reči onako kako ih izgovaraju. U provinciji je za Leuvarden popularan naziv "Luwt", dok su u školama proteklih vekova pokušavali latinizirati ime u Leovardiju.
Mnogi gradovi u Holandiji nemaju svoj službeni naziv, a Leuvarden ima čak 225 različitih naziva. Luwt, Leeuwaden ili Leovardija sasvim zasluženo ima nadimak "Grad sa stotinu imena".
Možda će vas zanimati i:
Kako je Holandija postala zemlja džinova?
: Tokom proteklih dvesta godina, Holanđani su porasli, u proseku, 20 centimetara, pokazalo je jedno istaživanje. Kako je to moguće?
pročitajte članak
Mala zemlja koja hrani ceo svet: Kako je Holandija postala poljoprivredni gigant
: Sićušna Holandija je postala generator poljoprivrednog napretka. Posle Sjedinjenih Američkih Država, ona je drugi najveći izvoznik hrane na svetu. Kako je to postigla?
pročitajte članak