Mnogo toga o ovim građevinama u Bretanji ostalo je misterija, ali je utvrđena starost pojedinačnih delova ove strukture – zaključeno je da su nastajali u različito vreme, u periodu između 3500. i 1500. godine pre naše ere, premda ima i kamenova postavljenih pre oko 6500 hiljada godina.
Čovek koji je Britancima poklonio Stounhendž
: Pre jednog veka, engleski advokat Sesil Čab je otišao u aukcijsku kuću kako bi kupio trpezarijske stolice. Vratio se kući kao vlasnik nečega mnogo većeg – Stounhendža.
pročitajte članak
EPSKI VELS: Uskočite u obalske avanture, a potom pešačite stazama kralja Artura i čarobnjaka Merlina
: Od planine na kojoj je trenirao prvi čovek koji je osvojio Mont Everest do, kako se veruje, rodnog mesta čuvenog Merlina.
pročitajte članak
Razlog građenja ovog kamenog kompleksa još uvek nije poznat, a on je vremenom inspirisao brojne legende. Po jednoj novijih, paganski vojnici su ovim područjem tragali za papom Kornelijem, koji je skamenio, a veoma je popularna i priča o tome da je reč o rimskim legionarima koje je čarobnjak Merlin pretvorio u kamen.
Najverovatnije je reč o primitivnim svetilištima, opservatorijama ili hramovima.
Ovi megaliti grupisani su u tri dela – Menec, Karmario i Kelescan. Menec ima 1099 menhira, Karmario 1029, a Kelescan 594. Svaki od menhira težak je između jedne i dve tone, a stručnjaci još uvek nisu sigurni kako su nekadašnji stanovnici ove regije uspevali da prenesu tako teško kamenje iz kamenoloma.
Mislili ste da je Stounhendž impresivan? Upoznajte Mardenhendž
: Kako objašnjavaju britanski arheolozi, najveće nalazište iz doba neolita je čak deset puta veće od čuvene kamene građevine u grofoviji Viltšir.
pročitajte članak
Interesovanje za kamenje u Karnaku je počelo da raste početkom XVIII veka, a prva temeljna iskopavanja na ovom lokalitetu su izvedena šezdesetih godina XIX veka, a na čelu tima je bio Škot Džejms Miln.
Od 1991. godine, neki od redova kamenja su ograđeni i pristup im je zabranjen kako bi se očuvala vegetacija oko njih, ali je zimi turistima dopušteno da priđu i ovom delu kompleksa. Proteklih godina, nadležni su sproveli zanimljiv eksperiment – pustili su ovce između ovih menhira kako bi pasle i tako držale floru pod kontrolom.
Možda će vas zanimati i:
Priče o čudovištima, magiji i ljubavi: Čuveni keltski mitovi i legende
: Motivi nekih od ovih mitova našli su se i u umetničkim ostvarenjima popularne kulture.
pročitajte članak
Misteriozni veštičji tragovi pronađeni u drevnoj pećini: Naučnici otkrili vrata pakla?
: Prolaz za pakao je izgleda pronađen i on se nalazi u Engleskoj, u okrugu Notingam. U praistorijskoj pećini Kresvel kregs pronađeno je na stotine zaštitnih "tragova koje su napravile veštice".
pročitajte članak
Na tragu zamka Tintagel: Da li je na ovom mestu vladao legendarni kralj Artur?
: Tintagel, koji se nalazi na gotovo nepristupačnoj steni na obali mora već vekovima važi za mesto rođenja kralja Artura i svake godine posećuju ga turisti uvereni da je upravo to mesto odakle je kralj Artur vladao.
pročitajte članak