Papuanska erupcija: Spremite se za udarni talas!
U carstvu Tihog okeana postoji jedno kraljevstvo korala koje se zove zaliv Kimbe. „To je jedan svet”, kaže fotograf Dejvid Dubile, „koji je čudniji i od najudaljenijih kutaka vasione.” Samo što ovaj svet nije hladan i pust, već živi i diše, a njegov univerzum čine galaksije riba i korala, koje su jednako spektakularne kao i eksplozija neke supernove. Zaliv, koji je zaobljen poput čaše nekog pehara, nalazi se na obali Nove Britanije, na Papui Novoj Gvineji. Na nezgodnoj geološkoj poziciji – mestu gde se sudaraju dve tektonske ploče – ovo područje je puno vulkana (od kojih su tri aktivna). Uski obalni pojas strmoglavo ponire, kao na kraju sveta, u ambis dubok dva kilometra. A podvodne planine imaju na svojim vrhovima krune od koralnih grebena, koje su se tu stvarale hiljadama godina.
Otkrijte i: Dimljena tela iz Asekija
Pre sedamnaest godina Dubile je proveo osam dana u Kimbeu radi jedne reportaže i bio je toliko očaran (bolje rečeno, opčinjen) da je poželeo da se jednoga dana vrati. U sećanju mu je ostala slika podvodnog raja sa srebrnim ribljim jatima, livadama crvenih gorgonija i vodom bistrom kao kristal. Pitao se da li je taj raj ostao netaknut.
Saznajte i: Poslednji pećinski ljudi
„Neki grebeni su pokretni kao apstraktne slike Džeksona Poloka”, kaže Dubile. A Kimbe, greben koji se Dubileu urezao u pamćenje, „nekako je trom i usporen, poput neke Moneove impresionističke slike”. Morski svet koji se leluja, njiše, pliva ili puzi u vodenoj struji najbolji je primer bogatstva vrsta u punom cvatu. Tu se ubraja 536 tipova korala (više od polovine svih vrsta u svetu) i oko 900 vrsta grebenskih riba. U ovim vodama žive i tako majušna bića kao što je patuljasti morski konjić Hippocampus denise (koji nije veći od nokta na malom prstu), ali i takvi džinovi kao što je kit ulješura.
To je plod podudarnosti geografije, okeanskih struja, temperature i ćudljivosti evolucije.