Šta vaš grad radi na tome da učini sredinu u kojoj živite čistijom i zdravijom? To je pitanje koje postavlja svetski ekonomski forum u kratkom videu o Londonu, koji želi da postane prvi grad nacionalni park. Kako to rade gradske vlasti u Londonu koji ima skoro skoro 9 miliona stanovnika?
Grad kulture, istorije i prirode: Samo 10 od bezbroj fenomenalnih razloga da posetite London
: Jedan od najlepših i najuzbudljivijih gradova na svetu nudi bezbroj prilika za uživanje. Ukoliko zavirite u makar 20 procenata bogate londonske ponude, možete se smatrati srećnim turistom.
pročitajte članak
London planira da postane prvi grad nacionalni park na svetu, dajući prirodi centralno mesto u urbanom životu. U jednom od projekata od stanovnika se traži da sve betonirane površine ozelene, tako što će na prilazima kućama i zgradama posaditi biljke ili zameniti podne obloge na terasama i u dvorištima travom.
U Londonu postavljene zelene klupe koje upijaju smog
: Zagađenost velikih evropskih gradova sve nas zabrinjava, a globalno zagrevanje i veliki broj vozila sve više utiču na kvalitet življenja, zbog čega je London postavio 'zelene' klupe koje služe i kao filteri jer upijaju zagađenja iz vazduha.
pročitajte članak
Od stanovnika Londona traži se i da naprave male rupe u žičanim ogradama što će omogućiti neometano kretanje ježevima.
Ima i drugih, većih projekata u Londonu. Gradonačelnik planira da za 10 odsto poveća pokrivenost grada krošnjama drveća i pretvori više od polovine grada u zelene površine do 2050. godine. Da bi to postigao, London mora da prevaziđe velike prepreke.
Do 2040. broj stanovnika porašće za dva miliona, a izgradnja novih zgrada može da bude opasnost za prirodu. Neki projekti već se uklapaju u borbu za zaštitu prirode. Na West endu za pet godina, napravljena su 64 zelena krova na stambenim zgradama, što je smanjilo temperaturu i upilo veliki deo padavina.
Tužna sudbina crvenih govornica: Šta će biti sa jednim od zaštitnih znakova Londona?
: Crvene telefonske govornice, koje su postale simbol Londona, u britanskoj prestonici su prvi put predstavljene dvadesetih godina prošlog veka kako bi i najsiromašniji imali pristup telefonu. Pitanje je do kada će to biti tako jer, nažalost, danas ove govornice gotovo nikom nisu potrebne.
pročitajte članak
Većina svetske populacije živi u gradovima. Do 2050. godine, 7 od 10 stanovnika živeće u gradovima, da li vaš grad čini dovoljno da sačuva prirodu, pita Svestski ekonomski forum.
Izvor: N1