Ovaj fenomen zabeležio je još Aristotel, međutim, brojni naučnici do danas nisu uspeli da ga objasne. Ali ne odustaju...
Nobelova nagrada se dodeljuje poslednjih 117 godina, a svake godine ima više od 200 nominovanih.
Evropska olimpijada iz fizike (EuPhO) održana je na daljinu, od 20. do 26. jula, a na njoj je učestvovalo više od 250 učenika iz 57 evropskih i gostujućih zemalja.
Šest instituta od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju udružili su se i zajednički potpisali Sporazum o naučnoj i poslovno-tehničkoj saradnji.
Astrofizičari su nedavno otkrili crnu rupu koja je 3,4 puta masivnija od Sunca. Udaljena je od Zemlje nekih 10.000 svetlosnih godina, gde orbitira oko džinovske zvezde otprilike jednom na svaka 83 dana, piše New Scientist.
Džejms Pibls, Mišel Major i Didije Keluz nagrađeni su za „doprinos u razumevanju evolucije univerzuma i Zemljinog mesta u svemiru“, kao i prvo potvrđeno otkriće planete van Sunčevog sistema 1995. godine.
Više od 80 istraživača iz preko 20 zemalja, angažovanih u okviru CERN-ove kolaboracije ATLAS, boraviće ove nedelje u Beogradu gde se održava međunarodna radionica ATLAS Standard Model Workshop.
Jedna od najkontraverznijih i najopasnijih igračaka ikada, “Atomic Energy Lab Kit”, omogućavala je deci da eksperimentušu sa uranijumom. Iako je bila edukativna, ova igračka je takođe bila i radioaktivna. Na sreću, bila je u prodaji samo nekoliko godina.
Svet je svakako bitno drugačiji od onog u kom smo živeli pre 2001. godine, kad pre epohe društvenih mreža, američki predsednik nije neprekidno tvitovao, u bioskopima se nisu nosile 3D naočare i počinjao je vek najavljivan (kao svi prethodni) kao “vek budućnosti”.
Naučnici su uspeli da stvore „hibridne“ čestice od fotona i atoma, stvarajući svetlost koja se ponaša kao materija. Dostignuće bi moglo da dovede do niza revolucionarnih izuma.
Možda ćete se iznenaditi, ali osobeni znak srpske ćirilice ћ – slovo naše azbuke koje ni u jednom drugom pismu na svetu nema istu ulogu – globalno je poznat i kao nešto sasvim drugo – kao simbol u kvantnoj fizici koji predstavlja jednu od fundamentalnih konstanti prirode.
Zahvaljujući centrifugalnim i centripetalnim silama, ako se nalazimo na ekvatoru manje smo teški nego što bismo bili kada bismo stajali na polu.
Naučnici su uspeli da promene smer kretanja vremena kvantnim kompjuterom u novom istraživanju koje se suprotstavlja ustaljenim zakonima fizike.
Kineski naučnici najavljuju da će do kraja ove godine završiti izgradnju veštačkog Sunca.
Postoji princip u fizici koji se zove Koandin efekat. On je krivac za nered nastao nakon pokušaja da prespete kafu iz šolje. Ipak, nije ovaj efekat toliko loš – zahvaljujući njemu avioni lete.
Ušuškan na Vračaru, u ulici Krunskoj 51, Muzej Nikole Tesle posetiocima pruža jedinstvenu priliku da pogledaju originalnu zaostavštinu čuvenog naučnika - i to predmete i izume koje neće moći da vide nigde drugde u svetu.
Jedan od najznačajnijih i najčuvenijih srpskih naučnika, matematičar, astronom, klimatolog, geofizičar, građevinski inženjer i doktor tehničkih nauka.
Verovatno ste bili u situaciji da imate još malo vremena do ispita, a da vam koncetracija nije na odgovarajućem nivou i da ništa ne možete da zapamtite. Koliko god čitali i mislili o tome, jednostavno vam ne ide od ruke. Kada je u pitanju učenje i upijanje novih informacija, možda vam Fejnmanova tehnika učenja može pomoći.
Slavni britanski naučnik Stiven Hoking upozorio je u svojoj poslednjoj, posthumno objavljenoj knjizi da su nauka i obrazovanje širom sveta "danas u opasnosti više nego ikada pre".
Da li ste ikada iskusili neugodnu, natprirodnu situaciju, teško zamislivu osim u serijalima poput Zone sumraka – situaciju zapravo nastranu, ljudskim umom nepojmljivu i duboko zastrašujuću – da se vreme u kom postojite zaustavilo?
ovan
bik
blizanci
rak
lav
devica
vaga
škorpija
strelac
jarac
vodolija
ribe