Dve godine nakon isplovljavanja, tačnije 21. novembra 1916. Britanik je bio na putu da pokupi još ranjenika iz Atinskog zaliva, kada je trup broda zatresla strahovita eksplozija. Naletevši na podvodnu minu, brod je pretrpeo veću štetu od one koja je bila kobna po Titanik, ali ovaj brod je još imao šanse da ostane na površini. Međutim, prozori bolničkih kabina počeli su da propuštaju vodu, a u isto vreme deo posade je, bez prethodnih naređenja, otpočeo evakuaciju. Čamci koji su se spustili u vodu bili su uvučeni jakom strujom u propelere broda i bili raskomadani zajedno sa svojom posadom, piše History.
Pročitajte: 10 zanimljivosti o „Titaniku“ koje niste znali
Nepunih pola sata kasnije, kapetan Bartlet shvatio je da brodu nema spasa i naredio je evakuaciju. Uprkos tome što je brod potonuo za nešto manje od sat vremena, preko 1000 putnika uspelo je da bude bezbedno evakuisano. Štaviše, najveći broj poginulih članova posade nalazilo se u čamcima koji su prevremeno spušteni u vodu.
Saznajte: Titanik će ponovo ploviti: Zavirite u unutrašnjost replike od 429 miliona dolara
Žak Kusto, poznati istraživač okeana, pronašao je 1976. Britanik na dnu Egejskog mora, u savršeno očuvanom stanju vodene grobnice.
Možda će vas zanimati i:
USS Nevada izronio iz svog podvodnog groba: Istraživanje jednog od najstarijih ratnih brodova
: Ostaci čuvenog bojnog broda leže na dubini od 4.600 metara i sad se prvi put proučavaju nakon potonuća 1948. godine.
pročitajte članak
6 najstrašnijih brodoloma ikada
: Otkrijte najpoznatije i najtragičnije brodolome koji su se ikada dogodili.
pročitajte članak
*Pratite nas na Instagramu >>> https://www.instagram.com/ngmsrbija/