1. Lazareva pećina (Dužina-9818m)
Ova pećina koja se nalazi u blizini Bora sa još nekoliko speleoloških objekata u svojoj neposrednoj blizini čini kompleks poznatiji pod nazivom Zlotske pećine. U Lazarevoj pećini nalazi se i veoma značajni arheološki lokalitet u kome su pronađeni ostaci drevnih kultura: Krivodol-Salkuca-Bubanj i Kodžadermen-Gumelnica-Karanovo VI. Keramički predmeti, koštani alat kao i predemti od bakra, pronađeni su tokom iskopavanja na ovom lokalitetu.
2. Cerjanska pećina (Dužina-približno 7 kilometara)
Na 14 kilometara od Niša, u okviru izletišta Kamenički vis, nalazi se jedna od najstarijih pećina u Srbiji. Naučnici procenjuju da je nastala pre više od 2 miliona godina. Heliktiti koji se ovde mogu pronaći predstavljaju posebnu vrstu pećinskog nakita koji prkosi zakonima fizike i zemljinoj teži. Sredinom novembra su otkriveni tuneli koji spajaju Kravljansku jamu i Cerjansku pećinu. U toku su opsežna istraživanja, pa kraj odnosno dužina Cerjanskih pećina još nije poznata.
Saznajte i 10 najlepših pećina na svetu
3. Ušački pećinski sistem (Dužina-6185m)
Ušački pećinski sistem čini niz kanala i speleoloških objekata koji se protežu duboko korz Peštersku krašku visoravan. Druga po dužini, ova pećina nastajala je tokom hiljadugodišnjeg perioda, dok je voda brusila krečnjačke stene.