Povelja koju je 15. 6. 1215. izdao engleski kralj Džon Lakland nakon što je izgubio rat s pobunjenim baronima predstavlja svojevrsni ugovor između kralja i njegovih plemića u kojem se potonjima garantuju prava koja se više ne mogu ograničiti vladarevom samovoljom. Magna Carta je predstavljala prvi pisani ustavni dokument u engleskoj istoriji i presedan kojim je ustanovljen princip ljudskih i građanskih prava u anglosaksonskoj pravnoj tradiciji.
10 najkraćih ratova u istoriji
: Jeste li znali da je najkraći rat u istoriji trajao svega 38 minuta? Pogledajte između koga se vodio i koji su se još ratni okršaji našli na listi koju je sastavio britanski "Independent".
pročitajte članak
Šta o jednom od najvažnijih dokumenata u istoriji demokratije nismo znali?
1. Magna Carta, napisana na latinskom jeziku, nije trebalo da bude u tonu toliko uzvišenih principa
Cilj pisanja ovog dokumenta bio je neposredan i praktičan, miran sporazum između kralja i 25 barona koji su se pobunili oko poreza.
2. Napisana je tokom vladavine engleskog kralja kojeg je istorija upamtila kao jednog od najlošijih vladara
Kralj Džon, svakako, nije upamćen po dobru, već po podlim delima koja uključuju i utamničenje žene, izgladnjivanje protivnika do smrti i ubistvo rođaka. Naplaćivao je visoke poreze i otimao imanja kako bi finansirao skupe ratove. Uprkos svemu tome, nije uspeo da povrati određene delove svog kraljevstva, a Nikolas Vinset s Univerziteta Ist Anglija je na pitanje da li je kralj Džon zaista bio tako loš kao što se pričalo, odgovorio da je bio mnogo gori od toga.
3. Nakon 60 dana od pečatiranja dokumenta, kralj Džon je pokušao da ga poništi
Posle dva meseca od priznavanja Magna carte, kralj Džon je pitao papu da li može da ga anulira, na šta je on odgovorio da je to ilegalno, nepravedno i sramotno za engleski narod.
Ko su najveći heroji, a ko najveći zlikovci u istoriji?
: Najnovije istraživanje otkriva da je Ajnštajn veća inspiracija od Isusa, dok se jedan američki predsednik smatra lošijim od Staljina. Na drugoj strani možete popuniti našu anketu i otkriti nam šta vi mislite o tome.
pročitajte članak
4. Henri III je ozvaničio Magna cartu pod svojim imenom
Henri III, sin kralja Džona, nasledio je presto nakon smrti svog oca 1216. godine, a 1225. godine je ozvaničio njenu konačnu verziju.
5. Njeni najvažniji delovi su i danas deo engleskog zakona
Klauzule 39 i 40, najpoznatiji odeljci dokumenta koji se zasniva na 3.550 reči, ustanovile su fundamentalni pravni princip: ni sam kralj nije iznad zakona. Takođe, ustanovljena su i osnovna lična prava koja garantuju pravdu za sve, kao i pravo na pošteno suđenje.
6. Magna carta sadrži odrednice koje se temelje na političkim dogovorima
U tekstu postoje odeljci koji govore o uklanjanju mreža za lov iz reke Temze, kao i da je plovidba rekom dozvoljena svim trgovcima, osim tokom ratova. Ser Robert Vorčester, koji je predsedavao Komemoraciji povodom osam stotina godišnjice od ozvaničenja Magna carte, tvrdi da su ove kaluzule zapravo čin povlađivanja pobunjenim baronima.
Otkriven brutalan uzrok smrti kralja Ričarda III
: Poslednji engleski kralj koji je umro na bojnom polju u XV veku, poginuo je pod udarcima neprijatelja dok je ležao na zemlji bez kacige, kažu analize ostataka njegovih kostiju.
pročitajte članak
7. Magna carta nekada nije bila tako značajna kao danas
Čak ni Šekspir nije pomenuo ovaj dokument u svom delu "Život i smrt kralja Džona".
8. Tek kasnije, svetski lideri uviđaju simboličku vrednost ovog dokumenta, a to je sloboda
Tomas Džeferson je u svoju Deklaraciju nezavisnosti uvrstio neke koncepte iz Velike povelje, a Mahatma Gandi je 1924. citirao godine deo o rasnoj nejednakosti.
9. Danas postoje četiri kopije originalne verzije iz 1215. godine
Jedan primerak je u privatnom vlasništvu multimilionera iz Teksasa i bivšeg kandidata za američkog predsednika - Rosa Perota. On je primerak iz 1297. godine platio milion i po dolara. Godine 2007, Perot je svoj primerak prodao Dejvidu Rubinštajnu za dvadeset i jedan milion dolara.
Pronađen primerak Velike povelje slobode iz 1300. godine!
: Čuvena Magna Carta otkrivena je u starom viktorijanskom albumu u Velikoj Britaniji, a reč je o 24. kopiji čuvenog dokumenta iz 1215. godine.
pročitajte članak
10. Istorija Magna carte libertatum je toliko duga i komplikovana da je i čak i premijeri ponekad loše razumeju
Godine 2013, britanski premijer Dejvid Kameron nije mogao da se seti šta znači Magna carta ("glavno poglavlje").
Možda će vas zanimati i:
Borba protiv apsolutizma: Pad Bastilje - prelomni trenutak Francuske revolucije
: Širom Francuske, 14. jula se obeležava Dan Bastilje ili "la Fête Nationale", praznik kojim se slavi prelomni trenutak Francuske revolucije.
pročitajte članak
Mucavi, Lenji, Kopile: 9 kraljeva kojima je nadimke dao narod
: Poštovanje se mora zaslužiti.
pročitajte članak
Kako je kraljica Engleske Marija I dobila nadimak Krvava Meri?
: Tokom svoje petogodišnje vladavine, kraljica Marija je pogubila više od 300 religijskih neistomišljenika. Njen otac, Henri VIII, pogubio je 81 osobu zbog jeresi, a njena polusestra Elizabeta I, takođe je pogubila mnoge ljude zbog njihove vere. Zašto je onda samo Marijin nadimak povezan sa religijskim progonom?
pročitajte članak