Možda mislite da su naučnici do sada otkrili sve tajne ljudskog tela, ali nisu. Evo sedam najvećih misterija.
Najveće nerešene naučne misterije
: Bez obzira na silne „naučne rasprave” koje se odvijaju putem medija, naučnici se ne spore oko toga da li postoji evolucija (postoji), da li se klima menja brže nego što se to može objasniti fenomenom koji se prirodno odvija (menja se) ili da li su vakcine sigurne i preporučljive za svu decu (jesu). Naravno, postoje stavke u svakoj od ovih teorija o kojima se može raspravljati, ali ne u količini u kojoj se prikazuje u medijima. Međutim, ne želimo da tvrdimo da naučnici savršeno razumeju sve u našem svemiru.
pročitajte članak
Zašto smo toliko slabi?
Kada bismo obrijali šimpanzu i fotografisali njeno telo od vrata do struka, na prvi pogled ne bismo mogli da primetimo da nije u pitanju čovek. Direktor Laboratorije za istraživanje evolucije primata na Univerzitetu u Indijani Kevin Hant kaže da je muskulatura ovih dveju vrsta slična, ali nekako, šimpanze su oko dva do tri puta jače od ljudi. Još uvek nije jasno zašto smo slabiji od svojih najbližih hominidskih rođaka; možda su tačke gde se spajaju mišići neznatno različite ili su naša mišićna vlakna proređenija.
Foto: AP Photo/Erin Conway-Smith
Jednom prilikom, Hant je posmatrao ženku šimpanze od 38 kilograma kako vrhovima prstiju lomi grane drveta koji pripada porodici "gvozdenih", tj. drveća koje je izrazito teško polomiti. Hantu su bile potrebne obe ruke i sva snaga koju je mogao da sakupi da bi slomio granu jednake debljine.