Groblje, koje je bilo skriveno vekovima, nekada se nalazilo na mestu gde sada stoji "Sent Džon"s koledž Univerziteta u Kembridžu. Otkriveno je tokom radova na obnovi koledža pre tri godine. Iako se za postojanje groblja znalo još od sredine XX veka, ono je tek sada dostupno javnosti. Veruje se da potiče iz XIII veka.
Pogledajte i: Majanska pećina puna skeleta dece – dokaz drevne trgovine ljudima?
Tokom šestomesečnih iskopavanja, tim od 20 arheologa uspeo je da se probije kroz pod zdanja i otkrije ostatke 1.300 ljudi, uključujući čak 400 kompletnih skeleta. Veruje se da su bili pacijenti srednjovekovne bolnice koja je stajala naspram groblja sve do 1511. godine. Mnogi od preminulih su bili naučnici Univerziteta u Kembridžu "bolesni ili beskućnici, koji su bili suviše siromašni da bi se pobrinuli za sebe".
Istražite i: Bugarin pronašao novčiće iz doba Osmanlija tokom oranja
Groblje je izgleda služilo za "siromašne", pošto su preminuli sahranjivani bez kovčega, a neki čak i bez ikakvog pokrova. Veoma malo ostataka pripadalo je ženama i deci, pošto je njegova "glavna svrha bila da pruži uslugu siromašnim naučnicima i drugim jadnim osobama". Stručnjaci navode da će DNK analize koje su u toku pomoći da se rasvetle život i smrt u srednjovekovnoj Britaniji.