Za kameleonovo menjanje boje zadužen je tanak sloj nanokristala koji odbijaju svetlost na različitim talasnim dužinama, smatraju naučnici.
Upoznajte životinje koje menjaju boje bolje od kameleona (VIDEO)
Tim stručnjaka s Univerziteta u Ženevi otkrio je da kameleoni imaju tanak sloj posebnih ćelija na koži, koje sadrže nanokristale. U stanju mirovanja oni su podjednako udaljeni jedni od drugih u ćelijskom jezgru, a u zavisnosti od rasporeda mogu da odbijaju svetlost pri različitim talasnim dužinama.
Kameleoni, zanimljivo, mogu da kontrolišu razmak i raspored nanokristala, što im omogućava da menjaju boje.
Ko je "morski kameleon" koji vidi u mrklom mraku?
Profesor Mišel Milinković je otkrio da se ispod uobičajenog sloja kože nalazi sloj ćelija zvanih iridofore, tip kromatofora – ćelija sa pigmentom koje imaju sposobnost odbijanja svetlosti.
One sadrže nanokristale, koji su sačinjeni od guanina – jednog od glavnih sastojaka DNK.
U istraživanju objavljenom u časopisu Nature Communications navodi se da kada je kameleon u stanju mirovanja i nije uznemiren, kristali imaju uobičajen raspored u kom odbijaju svetlost talasne dužine koja se vidi kao plava boja.
Pogledajte kako boja kože i krzna utiče na zdravlje životinja.
Međutim, kada se uznemire, ćelije omogućavaju kristalima unutra da menjaju raspored i šire se, što im zauzvrat omogućava da odbijaju svetlost ostalih talasnih dužina, koje daju žutu i crvenu boju.
Kombinujući sve tri glavne boje, kameleon može da menja čitav spektar boja.
Na jedno pitanje i dalje nije odgovoreno. Naime, nije poznato na koji način kameleoni izazivaju promenu rasporeda i oblika nanokristala unutar ćelija.
Izvor: RTS