Moderna tehnologija razrešila je misterioznu smrt faraona Sekenenrea Taoa Drugog, koji je sredinom XVI veka pre nove ere kratko vladao južnim Egiptom. U periodu od 1560. do 1555. godine pre nove ere, za vreme njegove vladavine, srednji i gornji Egipat su bili pod palestinskom dinastijom Hiksos, kako navodi Sputnik Srbija.
Mumificirani ostaci faraona, prvobitno otkriveni 1881. godine u okviru nekropole u Tebi, izgledali su kao da na njima nema nikakvih rana, dok je na glavi faraona bilo naznaka teških povreda, ali tačan uzrok njegove smrti bio je predmet rasprave.
Otkrivena mumija sa zlatnim jezikom iz Kleopatrinog vremena
: Mumija sa zlatnim jezikom nađena je u Egiptu na lokaciji Taposiris Magna.
pročitajte članak
U Egiptu otvoreni zapečaćeni sanduci: Šta se krilo u kovčezima starim više od 2.500 godina?
: Ovog septembra, čitavim svetom odjeknula je vest o velikom otkriću u Egiptu - 13 zapečaćenih i neotvorenih kovčega. U roku od mesec dana otkrili su ih ukupno 59, a sada su ih otvorili...
pročitajte članak
Naučnici su uzrok prvo pokušali da utvrde vizuelnim ispitivanjima, a kasnije i X-zracima, krajem 60-ih godina prošlog veka. Mumija je bila u dosta lošem stanju, što je sugerisalo da je balzamovanje izvršeno u brzini i ne u skladu sa kraljevskim protokolima mumifikacije.
Zahvaljujući modernoj tehnologiji CT skeniranja ostataka faraona, uočene su ranije neotkrivene lezije, a naučnici su sada utvrdili da su faraonu ruke bile vezane na leđima. Otkriveno je da je on ceremonijalno pogubljen nakon što je zarobljen tokom bitke sa palestinskom dinastijom Hiksos.
"To sugeriše da je Sekenenre zaista bio na prvoj liniji fronta sa svojim vojnicima, rizikujući svoj život da bi oslobodio Egipat", kaže paleoradiolog Sahar Salem sa egipatskog Univerziteta u Kairu.
Istraživači su takođe utvrdili da je faraona verovatno pogubilo nekoliko napadača, jer tragovi povreda na njegovom telu ukazuju da su nastale od pet različitih vrsta oružja.
"Tokom pogubljenja vezanog zatvorenika, moglo bi se pretpostaviti da postoji samo jedan napadač, moguće iz različitih uglova, ali ne različitim oružjem. Sekenenreova smrt je bila ceremonijalno pogubljenje", ocenjuje je Salem.
Možda će vas zanimati i:
Naučnici konačno zavirili u jedinstvene mumije otkrivene davne 1615. godine
: Ove pogrebne portrete prvi put je opisao italijanski istraživač 1615. godine Pjetro dela Valetokom tokom svog boravka u Egiptu.
pročitajte članak
Misterije drevnog Egipta: Otkrivena tajna "mumije koja vrišti"
: U Egiptu je 1881. godine otkrivena mumija - drugačija od ostalih. Vezana, zadavljena i sa licem stegnutim u bolu. Nakon nekoliko decenija, 2012. godine, naučnici su otkrili priču koja se krije iza ove mumije.
pročitajte članak
Dve mumije iznenadile naučnike: Skener pokazao da se u njima ne nalaze ljudski ostaci
: Dve mumije dužine 45 centimetara su decenijama stajale u muzeju pre nego što su detaljno proučene.
pročitajte članak
Kraljevstvo mumija: Nova otkrića o zagrobnom životu u drevnom egipatskom gradu mrtvih
: U julu 2018. godine svet je obišla vest da su arheolozi otkrili drevnu egipatsku "kuću mrtvih". Dve godine od velikog otkrića, nakon temeljnih analiza, došlo je do novih saznanja o sahranjivanju i zagrobnom životu, u drevnom Egiptu.
pročitajte članak
Zavirite u unutrašnjost Keopsove piramide (VIDEO)
: Visoka 146 metara Keopsova piramida je najveća u Gizi, a zahvaljujući 3D videu Bi-Bi-Sija dobili smo priliku da virutelno prošetamo kroz čvrste kamene blokove i da otkrijemo skrivene prolaze i prostorije.
pročitajte članak