Praistorijska zbirka Narodnog muzeja u Beogradu, sada već davne1948. godine, postala je bogatija za jednu grobnu urnu koja je pronađena slučajno, na gradilištu, prilikom izgradnje temelja, onovremenog, Preduzeća za razvoj dunavskog poljoprivrednog dobra u beogradskom naselju Borča.
Arheološko nalazište u Vinči: Antropomorfna figurina iz petog milenijum pre nove ere
: Nepunih 15 km istočno od centra Beograda, na desnoj obali Dunava, nalazi se arheološki lokalitet Belo brdo u Vinči, na kome je otkriveno jedno od najvećih praistorijskih naselja u Evropi.
pročitajte članak
Kućna grnčarija i najstarija pouzdana potvrda o slovenskim zlatarima
: Lokalitet Vinča, kod reke Bolečice, dao je brojna svedočanstva o životu i svakodnevici slovenskih porodica u srednjem veku.
pročitajte članak
Pretpostavka je da se na ovom mestu prostire nalazište (nekropola sa spaljenim pokojnicima) iz bronzanog doba odnosno iz druge polovine drugog milenijuma pre n.e.
Naselja bronzanodobne belegiške kulture (nazvana po velikoj nekropoli u sremskom mestu Belegiš, lok. Stojića gumno) vrlo su malo istraživana. Otkrivana su u okviru višeslojnih praistorijskih naselja na obalama reka i na dominantnim položajima na prostoru današnjeg istočnog Srema, južnog Banata i Šumadije. Naselja su istražena u ograničenoj meri, na nalazištima u Jakovu i Gomolavi gde je utvrđeno postojanje zemunica i jama ali ne i nadzemne arhitekture. Nekropole (Surčin, Belegiš, Vojlovica, Kovačica i Кaraburma) sticajem okolnosti, pružile su reprezentativnije arheološke nalaze koji se sastoje od grobova spaljenih pokojnika sa masivnim ukrašenim i neukrašenim bikoničnim urnama, u koje su kao prilozi polagani keramičke posude i metalni predmeti.
Tekst je objavljen u sklopu projekta „Slojevi prestoničke prošlosti" koji je sufinansiran iz budžeta Grada Beograda, Gradske uprave grada Beograda, Sekretarijata za informisanje.
Možda će vas zanimati i:
Da li znate ko je car Makrin? Priča o vladaru čija je "glava" otkrivena u ataru sela Boleč
: Visine 33 santimetra, glava cara Makrina livena u bronzi, čuva se u Muzeju grada Beograda, i čeka da ispriča svoju priču. Ko je on bio i zbog čega je izbrisan iz sećanja?
pročitajte članak
Slojevi prestoničke prošlosti: Kamene alatke iz perioda kada su se današnjim Beogradom kretali neandertalci
: Neki od veoma interesantnih tragova boravka čoveka na teritoriji današnjeg Beograda potiču sa šireg prostora koji glavni grad Srbije administrativno pokriva.
pročitajte članak
Slojevi prestoničke prošlosti: Priča o zlatnom lancu iz Vinče
: Najviše pažnje tokom prvih arheoloških istraživanja značajnog arheološkog nalazišta u Vinči bilo je posvećeno onom materijalu koji pripada kasnom neolitskom periodu, kojim je Vinča postala eponimom jedne kulture.
pročitajte članak
Slojevi prestoničke prošlosti: Izuzetna posuda iz eneolitskog perioda
: Neki od veoma interesantnih tragova boravka čoveka na teritoriji današnjeg Beograda potiču sa šireg prostora koji glavni grad Srbije administrativno pokriva.
pročitajte članak