Fotografija prikazuje čuveni egipatski pečat na grobnici kralja Tutankamona, mladog faraona 18. dinastije. Snimak pečata načinio je 1922. godine arheolog Hari Barton, poznat i kao "Faraonov fotograf", koji je uslikao pečat neposredno pre nego što su njegove kolege otvorile grobnicu. Kanap i amblem na okamenjenom blatu kojim je grobnica bila zapečaćena, pre toga nisu bili dirnuti čitavih 3245 godina.
5 stvari koje niste znali o Tutankamonovoj mumiji
: O kratkom i misterioznom životu mladog faraona ne znamo mnogo. Baš zato njegova mumija gotovo čitav vek nema mira...
pročitajte članak
Po merama kralja: Tutankamonov krevet bio je pravo drevno čudo
: Kralj Tutankamon, faraon koji je vladao Egiptom pre više od 3.300 godina, spavao je na preteči modernih kreveta za kampovanje, saopšteno je u novoj studiji.
pročitajte članak
Grobnica faraona Tutankamona u arheologiji se označava sa KV62 i nalazi se u Dolini kraljeva, u gornjem toku reke Nil. Grobnicu je u novembru 1922. godine otkrio britanski arheolog Hauard Karter, što ga je učinilo jednim od najpoznatijih egiptologa svih vremena, budući da se smatralo da do tako velikog otkrića više ne može da se dođe u Egiptu.
Grobnica je ostala neotkrivena zato što se vekovima nalazila ispod ruševina drugih objekata. U njoj je Karter zatekao toliko artefakata, da je bilo potrebno osam godina da se grobnica isprazni i da se artefakti transportuju u Egipatski muzej u Kairu. Najpoznatiji nalaz je Tutankamonova zagrobna maska od čistog zlata, ali su pronađeni i artefakti poput bodeža od meteorskog gvožđa.
Pečat je, inače, čuvao vrata treće od deset odaja Tutankamonove grobnice. Kanap iz ovog pečata preživeo je više od tri milenijuma zahvaljujući suvoći vazduha ali i manjku kiseonika unutar grobnice zbog čega je bio smanjen uticaj mikroorganizama koji bi ga oštetili. Upravo iz tih razloga na pustinjskim nalazištima arheolozi uspevaju da pronađu tako dobro očuvane kanape koji su stari i do 28.000 godina.
Ostaci faraonovog pečata danas se nalaze u depou Metropoliten muzeja u Njujorku.
Izvor: Nauka kroz priče, S.B./M.Đ.
Možda će vas zanimati i:
Priča o "kletvi" faraona Tutankamona
: Već gotovo pun vek, legenda o kletvi faraona koji kažnjava sve koji remete njegov spokoj, širi se svetom. Šta stručnjaci misle o njoj?
pročitajte članak
10 zanimljivosti o starom Egiptu
: Još uvek otkrivamo tajne jedne od najnaprednijih civilizacija pre naše ere.
pročitajte članak
Lepe su lepote Atona, lepotica je stigla: Ko je bila Nefertiti?
: Jedna od najmisterioznijih i najmoćnijih žena u starom Egiptu.
pročitajte članak
Kraljevstvo mumija: Nova otkrića o zagrobnom životu u drevnom egipatskom gradu mrtvih
: U julu 2018. godine svet je obišla vest da su arheolozi otkrili drevnu egipatsku "kuću mrtvih". Dve godine od velikog otkrića, nakon temeljnih analiza, došlo je do novih saznanja o sahranjivanju i zagrobnom životu, u drevnom Egiptu.
pročitajte članak
Misterije drevnog Egipta: Otkrivena tajna "mumije koja vrišti"
: U Egiptu je 1881. godine otkrivena mumija - drugačija od ostalih. Vezana, zadavljena i sa licem stegnutim u bolu. Nakon nekoliko decenija, 2012. godine, naučnici su otkrili priču koja se krije iza ove mumije.
pročitajte članak