2. februar - Asteroid 18 Melpomene u sazvežđu Rak u povoljnoj poziciji za posmatranje. U 23:44 će se nalaziti 57° iznad južnog horizonta sa magnitudom od 9,4. Potreban je amaterski teleskop za posmatranje.
4. februar – Mesec u poslednjoj četvrti
Kako izgledaju, šta sve sadrže i da li se kreću? Krenite na putovanje kroz galaksije (VIDEO)
: Pomoću napredne tehnologije, u mogućnosti smo da otputujemo dalje nego što naš um može da pojmi i osvesti.
pročitajte članak
Tajne svemira: 12 neobičnih činjenica koje možda niste znali o Sunčevom sistemu
: Saznajte kako se otkrivaju komete, na kojoj planeti se nalazi najveći vulkan, a koja je poznata po supermoćnim vetrovima... Zavirimo u najdublje misterije Sunčevog sistema.
pročitajte članak
11. februar – mlad Mesec
18. februar – Konjunkcija Meseca i Marsa u sazvežđu Ovan. Udaljenost ova dva objekta na nebeskoj sferi će iznositi 3°41′. Mesec će biti 7 dana sa magnitudom -11,6. Marsu magnituda opada i sada je 0,8.
19. februar – Mesec u prvoj četvrti
19. februar – Galaksija M81 u Velikom medvedu u povoljnoj poziciji za posmatranje. U 23:34 će se nalaziti 65° iznad severnog horizonta. Za posmatranje koristiti bolji dvogled ili mali astronomski teleskop. Ne zaboraviti i na galaksiju M82 koja se zajedno sa M81 može videti u istom vidnom polju teleskopa.
27. februar – Pun Mesec
Izvor: Svemir
Možda će vas zanimati i:
Srce Mlečnog puta: Crna rupa u centru galaksije predaje nam svoje tajne
: Astronomi okreću svoje teleskope ka neizmernoj lepoti Mlečnog puta.
pročitajte članak
3 poznate i 3 nepoznate činjenice o tamnoj materiji
: Predstavljamo vam nekoliko sveopštih zapažanja o tamnoj materiji,kao i nekoliko pitanja na koja naučnici nažalost još uvek nemaju odgovor.
pročitajte članak
Kako je moguće da Mesec sija?
: Jeste li se ikada zapitali kako to da hladno nebesko telo prekriveno kamenjem i prašinom uspeva da emituje toliko svetlosti, ma koliko ono bilo blizu Zemlji?
pročitajte članak