Razorna eksplozija koja se 1986. godine dogodila u Reaktoru 4 černobiljske elektrane i izazvala nuklearnu katastofu, i dalje je premet ispitivanja.
Zavirite u Reaktor 4, jedno od najopasnijih mesta na svetu: Kontrolna soba u Černobilju otvara vrata za najrabrije turiste (VIDEO)
: Mračna unutrašnjost černobiljske kontrolne sobe Reaktor 4, u kojoj je došlo do razorne eksplozije 1986. godine, sada je zvanično otvorena za turiste - sve dok su spremni da obuku Hazmat odelo pre ulaska i podvrgnu se radiološkim ispitivanjima po izlasku.
pročitajte članak
Neverovatna priča jedinog deteta rođenog u kontaminiranoj černobiljskoj zoni (FOTO)
: Danas zdrava 19-godišnja studentkinja na Ukrajinskom univerzitetu, bila je priča sa naslovnih strana svih novina, kao prva i jedina beba koja se rodila i odrasla u blizini radioaktivne zone.
pročitajte članak
Iako u Pripjat i Černobilj danas mogu da odu i turisti, postoje neki delovi koji su još uvek nedovoljno ispitani.
Jedna od misterija donedavno bio je i Reaktor 5 koji je u trenutku eksplozije bio u završnoj fazi izgradnji. Kako se nalazi u rizičnoj zoni, naučnici nisu bili sigurni da li se u njegovim bazenima nalaze šipke sa osiromašenim uranijumskim gorivom.
Pomoću nove tehnologije, prošle godine, 33 godine kasnije, naučnici su dobili priliku da zavire i u peti reaktor nuklearke.
Naime, specijalno dizajnirani dron Elios 2, kompanije Flyability, imao je zadatak da izvrši inspekciju jedne od najopasnijih i najnepristupačnijih lokacija na svetu. Misija je bila posebno zahtevna jer je dron morao da preleti zid visok 70 metara, zbog čega bi, da je došlo do gubitka signala, Elios 2 bi bio izgubljen. Međutim, let je izveden uspešno, a naulnici su dobili željene informacije - da je bazen Reaktora 5 - prazan, bez nuklearnog otpada.
Možda će vas zanimati i:
Starija od Černobilja: Kištimska nuklearna katastrofa za koju je malo njih čulo
: Kištimska katastrofa je incident koji se dogodio 29. septembra 1957. godine u postrojenju za preradu nuklearnog goriva Majak u Rusiji.
pročitajte članak
Istinita priča o vatrogascu Vasiliju Ignatenku iz popularne serije "Černobilj" (FOTO)
: Svi likovi u seriji "Černobilj" zaista su postojali, osim nuklearne fizičarke Ulane Komjuk čiji je lik utelotvorio sve nuklearne fizičare SSSR-a koji su pomagali profesoru Legasovu u saniranju štete nakon eksplozije. Stvarni su i vatrogasac Vasilij Ignatenko i njegova supruga Ljudmila čija je životna priča više nego potresna...
pročitajte članak
Fotografija koja "zrači": Jezivi prikaz podruma u Černobilju
: Duhovi nuklearne katastrofe ostali su da lebde u vazduhu Černobilja, a jedan od najpoznatijih tragova je radioaktivna magma, u obliku slonovog stopala, skrivena ispod reaktora.
pročitajte članak