Arheolozi su otkrili još jednu drevnu grobnicu, starosti približno 2500 godina, iz vremena faraona, koja je pripadala visokom zvaničniku. U njoj su pronađeni grobovi članova porodice zvaničnika, kao i skladište umetničkih dela i oruđa koja su sa pokojnikom sahranjena.
Tokom četvrtog iskopavanja na području nekadašnje nekropole, danas poznate kao Tuna el Džabal, arheolozi su otkrili nešto izuzetno. Na ovom mestu, i ranije su se dešavala velika otkrića poput kovčega Džehutija ili Tota, egipatskog boga meseca i mudrosti, a sada je ovo drevno mesto ponovo iznenadilo naučnike.
Kraljevstvo mumija: Nova otkrića o zagrobnom životu u drevnom egipatskom gradu mrtvih
: U julu 2018. godine svet je obišla vest da su arheolozi otkrili drevnu egipatsku "kuću mrtvih". Dve godine od velikog otkrića, nakon temeljnih analiza, došlo je do novih saznanja o sahranjivanju i zagrobnom životu, u drevnom Egiptu.
pročitajte članak
Misterije drevnog Egipta: Otkrivena tajna "mumije koja vrišti"
: U Egiptu je 1881. godine otkrivena mumija - drugačija od ostalih. Vezana, zadavljena i sa licem stegnutim u bolu. Nakon nekoliko decenija, 2012. godine, naučnici su otkrili priču koja se krije iza ove mumije.
pročitajte članak
Nedavno otkriće grobnice iz doba faraona u Tuna el Džabalu jedno je od najvažnijih u Egiptu ove godine, jer za razliku od mnogih, ova grobnica nije opljačkana.
Mostafa Vaziri, generalni sekretar Egipatskog vrhovnog saveta za starine, rekao je da je tim pronašao mesto sahrane koje se "sastoji od 10 metara dubokog grobnog bunara koji vodi u veliku sobu sa nišama uklesanim u steni". Bunar je obložen kamenim blokovima pravilnog oblika. Egipatsko Ministarstvo turizma i antikviteta reklo je u objavi na Fejsbuku da su stručnjaci otkrili "grob Badija Eseta, čuvara kraljevske riznice". U nekim izvorima njegovo ime je zabeleženo i kao Badi Est ili Pa Di Eset.
Кao čuvar kraljevske riznice, Badi Eset je bio jedan od najuticajnijih ljudi u Egiptu u to vreme i imao je ogroman uticaj u kraljevskom društvu. U stvari, Badi Eset je bio odgovoran za lično bogatstvo faraona. Njegove dužnosti su uključivale čuvanje riznice, kao i održavanje kuće i palata faraona.
Grobnica je datirana u kasni period starog Egipta, odnosno od 26. do 30. dinastije.
12 izuma poreklom iz starog Egipta bez kojih ne bismo mogli da zamislimo svet
: Predstavljamo vam 12 dostignuća i pronalazaka starih Egipćana koje koristimo u svakodnevnoj upotrebi.
pročitajte članak
U grobnici su pronađene dve savršeno očuvane statue od krečnjaka. Jedan od njih je u obliku tele Apisa, svetog bika obožavanog u Memfisu. Druga statua prikazuje ženu, moguće boginju.
"Pronađena je i posuda od alabastera u obliku četvorice Horusovih sinova", prenosi egipatski Independent, kao i zapečaćena posuda koja je obično čuvala utrobu pokojnika. Mostafa Vaziri izjavio je da su ove posude napravljene od krečnjaka "neke od najlepših posuda koje su pronađene".
Otkrivene su i pogrebne figure koje su sahranjivane sa mrtvima kako bi mogle da služe u zagrobnom životu.
U grobnici je pronađeno nekoliko amajlija, uključujući mnoge skarabeje, za koje se veruje da su korišćeni za pomoć mrtvima u zagrobnom životu. U grobnici Badi Eseta pronađen je i komplet grnčarskih posuđa - moguće kuhinjskog.
U grobu čuvara kraljevske riznice bila su i četiri sarkofaga članova porodice. Svi su netaknuti i još uvek prekriveni malterom.
Otkriće grobnice Badija Eseta i sarkofaga njegove porodice jedinstvena je prilika za istraživače da shvate običaje sahranjivanja kasnog perioda starog Egipta i mogu pružiti uvid u društvene odnose elite.
Možda će vas zanimati i:
Lepe su lepote Atona, lepotica je stigla: Ko je bila Nefertiti?
: Jedna od najmisterioznijih i najmoćnijih žena u starom Egiptu.
pročitajte članak
Poslednji obrok drevnog Egipćanina: Otkrivena mumija s netaknutim probavnim traktom
: Arheološko otkriće omogućio je naučnicima da utvrde šta su Egipćani jeli oko 3500-4000. Pre nove ere.
pročitajte članak
U Egiptu otvoreni zapečaćeni sanduci: Šta se krilo u kovčezima starim više od 2.500 godina?
: Ovog septembra, čitavim svetom odjeknula je vest o velikom otkriću u Egiptu - 13 zapečaćenih i neotvorenih kovčega. U roku od mesec dana otkrili su ih ukupno 59, a sada su ih otvorili...
pročitajte članak