NEKI NAUČNICI tvrde da nam predstoji šesto po redu masovno izumiranje u povesti života na Zemlji. Ljudska aktivnost udesetostručuje stopu izumiranja. U jednom skorašnjem izveštaju UN navodi se da je oko milion vrsta "sada pred pretnjom od izumiranja, a mnoge će potpuno nestati u sledećih nekoliko decenija".
POVRATAK S IVICE: Ovih pet životinjskih vrsta bilo je suočeno sa izumiranjem, ali se njihove populacije oporavljaju
: Višegodišnje mere zaštite pomogle su da se poboljša status 13 životinjskih vrsta u 2018. godini.
pročitajte članak
Sve je pošlo naopačke: Primer lanca posledica uticaja ljudi na odnose u prirodi
: Tvrdnja je testirana na primeru rakuna koji žive u jednom nacionalnom parku u Kanadi, a rezultati studije objavljeni su u časopisu "Nature".
pročitajte članak
Takva mogućnost je sumorna, ali ne i neizbežna. Naučnici širom sveta koriste nove tehnologije i nekonvencionalne pristupe za oporavak vrsta. Od pomoći pri razmnožavanju do pasa treniranih da nanjuše retke gorile, naučnici preduzimaju vanredne mere da spasu životinje koje vole.
1 . ZLATNA OTROVNA ŽABA (UGROŽENA)
Tržišna alternativa
Za ovom žabom žude kolekcionari, tako da je krivolovci intenzivno love. Zaštitnik prirode Ivan Lozano jednu varijantu ove vrste koja se javlja u prirodi razmnožava u zatočeništvu – zlatnu žabu s crnim nogama – i smatra da ponuda ovakve varijante može da odvrati potražnju od žaba u divljini.
Foto: Wikimedia Commons
2. BELOVRATI ŽDRAL (RANJIV)
Igranje uloge
Kada je ženka ždrala Volnat dovedena u Institut konzervacione biologije Smitsonijan, vezala se za čuvara Krisa Kroua i odbila je da prihvati mužjaka. Sada Krou igra tu ulogu: on oponaša pokrete udvaranja ždrala da bi je zainteresovao, a potom veštački osemenjuje njena jaja.
3. VELIKI BILBI (RANJIV)
Upoznavanje neprijatelja
Ove australijske torbare u njihovom okruženju izlovljavaju lisice i divlje mačke. Naučnici ih izlažu mačkama u ograđenom prostoru u nadi da će tako navesti ove torbare da izbegavaju grabljivce.
4. KAKAPO (KRAJNJE UGROŽEN)
Primena tehnologije
S manje od 150 odraslih jedinki u divljini, kakapoi ne bi podneli jednu lošu sezonu parenja. Naučnici koriste visokotehnološke sprave za praćenje i podsticanje razmnožavanja ovih ptica. Na primer, dronovi isporučuju naučnicima semenu tečnost kakapoa tako da na terenu mogu da veštački oplode ženke.
Foto: Wikimedia Commons
5. KROS RIVER GORILA (KRAJNJE UGROŽEN)
Praćenje mirisa
Najređem afričkom velikom čovekolikom majmunu teško je ući u trag. Međutim, sada naučnici imaju pomoć pasa, nekadašnjih korisnika azila, koje je grupa "Radni psi za zaštitu i očuvanje" istrenirala da slede miris gorilinog izmeta.
Možda će vas zanimati i:
Kako se dogodilo najveće masovno izumiranje u istoriji Zemlje? Naučnici sada imaju detaljan odgovor
: Naučnici su detaljno opisali procese koji su se dogodili na Zemlji pre 252 miliona godina.
pročitajte članak
Izumiranje vrsta: 12 najugroženijih životinja na svetu
: Pogledajte koje vrste su na na ivici izumiranja.
pročitajte članak
"Tiha apokalipsa": Zbog čega se "gase" svici?
: Širom sveta svici svojim svetlucavim telima osvetljavaju noć, ali naučnici sada upozoravaju da je njihova "magija" ugrožena i da buduće generacije možda nikada neće imati priliku da jure po dvorištu za ovim sićušnim bićima.
pročitajte članak