Zamka mravljeg lava je jednostavna, pravljenjem levkastog udubljenja stvorilo se klizište. Maravu se izmiče pesak pod nogama, a mravlji lav ga sa dna udubljenja još posipa peskom i na taj način mu ubrzava put ka svojim čeljustima. I gotovo, mrav je nestao ispod peska.
Kako to životni ciklus nalaže, ovaj mrežokrilac možda je predator dok vreba ispod peska, ali čim izađe na površinu, i sam će postati obrok za neku pticu.
"Ples" bogomoljki
: Ova fotografija bogomoljki jedna je od najboljih izabranih na međunarodnom konkursu "The Perfect Moment", a na njoj su "uhvaćene" dve bogomoljke na grančici koje su zauzele odbrambeni stav.
pročitajte članak
Mravlji lav je mrežokrilac koji pripada rodu Myrmeleon iz porodice Myrmeleonidae. Karakteristični su za suva i polusuva područja, gde naseljavaju otvorene šume, žbunasta, travna i peskovita staništa. Rasprostranjeni su u Severnoj Americi i Evropi.
Larva snažnih čeljusti lovi tako što čeka skrivena u dnu levka dubine 6 do 7 centimetara. Odrasli mravlji lavovi na prvi pogled podsećaju na vilinske konjice - sličnih su dimenzija (dužine krila 10-70 mm) i vitkog abdomena. Ovakav način lova omogućava mravljim lavovima da sačuvaju energiju u sušnim područjima i tako dugo opstanu bez hrane.
Kao i drugi mrežokrilci, imaju tri larvena stupnja, dok dužina larvenog razvića zavisi od temperature i dostupne hrane. Prezimljavaju kao larve, a ulutkavaju se u zemljištu na leto i jesen.
Brži od Jusein Bolta: Upoznajte mrava koji juri 85 centimetara u sekundi
: Naučnici su uspeli da izmere brzinu kretanja najbržeg mrava na svetu, koji živi u Sahari i u sekundi može da pređe 85,5 centimetara ili 108 dužina svoga tela. Niste impresionirani? To je kao da ljudi trče 600 kilometara na sat.
pročitajte članak
60 sekundi koje nećete zaboraviti: Kako se rađaju pčele (VIDEO)
: National Geographic snimio je jedno od svakodnevnih malih prirodnih čuda: kako prozračno jajašce postaje pčela. Uživajte u otkrivanju tajni prirode i pogledajte kako izgleda 21 dan u životu ovih bića...
pročitajte članak