Nazavan po astronomu Edvinu Hablu, 24. aprila 1990. godine, u Zemljinu orbitu lansiran je jedan od najvećih i najsvestranijih svemirskih teleskopa.
Od tada, svemirski teleskop Habl (Hubble Space Telescope, HST) snima svemirska tela praveći njihove kvalitetne fotografije i prikuplja mnoštvo naučnih informacija.
Godišnja doba u Sunčevom sistemu: Sezonske promene se ne dešavaju samo na Zemlji
: Kako smene godišnjih doba izgledaju na drugim planetama?
pročitajte članak
Hablove ciljeve bira Naučni institut za svemirski teleskop, dok Godardov centar za svemirske letove kontroliše svemirsku letelicu.
Hablova orbita izvan distorzije Zemljine atmosfere omogućava mu snimanje slika ekstremno visoke rezolucije sa znatno nižim pozadinskim svetlom u odnosu na zemaljske teleskope. Ovim teleskopom su snimlene neke od najdetaljnijih slika vidljivom svetlošću, omogućavajući dubok pogled u svemir. Mnoge Hablove opservacije su dovele do proboja u astrofizici, poput određivanja brzine širenja svemira.
Habl je na mnoge načine izmenio ljudsko razmišljenje o svemiru – doneo je revoluciju u modernu astronomiju, a ovo su neke od najboljih fotografija koje je snimio tokom 30 godina u svemiru.
Na putu ka Zemlji: Dolazak komete ATLAS
: Nova kometa je na nebu. Približava se i kako prolaze tmurni dani u svetu okovanom epidemijom, kometa će biti sve vidljivija, tako da će se krajem maja verovatno videti golim okom i iznad Srbije.
pročitajte članak