Prvi protest žena održan je 8. marta 1857. godine u Njujorku, kad su žene zaposlene u tekstilnoj industriji protestvovale zbog loših uslova i niskih plata
Prvobitno se zvao "Međunarodni dan zaposlenih žena", a prva proslava ovog dana je bila 28. februara 1909. godine u Njujorku kada je 15.000 dama, uključujući mnoge imigrante, marširalo kroz grad u znak sećanja na štrajk Međunarodne unije žena tekstilnih radnica 1908. godine, zahtevajući socijalna i društvena prava.
Godine 1910. organizovana je prva Međunarodna konferencija žena, koja je bila održana u Kopenhagenu u organizaciji Socijalističke Internacionale. Inspirisana američkom akcijom povodom ovog pitanja, nemačka levičarka, Luiz Cic, predložila je organizovanje Međunarodnog dana žena. Inicijativu sprovođenja ideje praznika u delo preuzela je slavna nemačka feministkinja i levičarka, Klara Cetkin, te je predlog prihvaćen i ustanovljen je "Međunarodni dan žena", sa strategijom promovisanja jednakih prava, uključujući i demokratsko pravo glasa za žene.
Sledeće, 1911. godine je Međunarodni dan žena obeležen u Austriji, Nemačkoj, Danskoj i Švajcarskoj, uz mnoge demonstracije i feministkinje širom Evrope. Samo u Austrougarskoj bilo je 300 demonstracija. U Beču su žene paradirale i nosile transparente. Žene su tražile da im se omogući pravo da glasaju i da imaju pravo da obavljaju javnu funkciju. Takođe su protestovali protiv diskriminacije na osnovu pola prilikom zapošljavanja.
Prvi moderni Međunarodni dan žena je održan 8. marta 1914. godine. Ovaj dan je odabran, jer je bila nedelja, kad većina žena ne radi, pa su mogle da marširaju i učestvuju u drugim aktivnostima. Otada se uvek slavi 8. marta.
Ovaj dan je proglašen nacionalnim praznikom u Sovjetskom Savezu 1917. godine i pre svega su ga obeležavali socijalistički pokret i komunističke zemlje dok ga 1977. godine nisu usvojile Ujedinjenje nacije, koje od 1996. godine imaju slogan svakog 8. marta.
Pogledajte galeriju u čast žena radnica, a na linkovima ispod pročitajte tekstove o ženama koje su menjale svet:
Ejda Lavlejs, žena koja je živela u XIX veku - tvorac prvog kompjuterskog programa
: Malo je poznato da je prvi kompjuterski program napravila žena, i to pre nastanka samog kompjutera. Upoznajte Ejdu Lavlejs.
pročitajte članak
Za njih nisu postojale granice: Žene u svemiru (FOTO)
: Pre 55 godina, 16. aprila 1963. godine u svemir je poletela prva žena - Valentina Tereškova. Nakon nje u svemiru je bilo još 55 žena, a ovo su samo neke od njih...
pročitajte članak
Vedrija strana rudarstva: Žene u rudnicima Srbije
: Poput svojih muških kolega obavljaju poslove u svim prostorima u okviru rudnika, premda ne učestvuju u teškom fizičkom radu.
pročitajte članak
Astronaut Kristina Koh, nakon skoro godinu dana u svemiru, uspešno sletela na Zemlju
: Atronaut Kristina Koh uspešno je sletela na Zemlju nakon 328 dana provedenih u svemiru.
pročitajte članak
6 najuticajnijih vladarki u istoriji Srbije
: Mnoge srpske vladarke su imale ogroman uticaj na dvoru, u vođenju unutrašnje, pa čak i spoljne politike Srbije, a neke od njih su čak i otvoreno upravljale srpskom državom nakon smrti svojih muževa. Koje supruge i majke srpskih vladara su se naročito isticale svojim političkim uticajem?
pročitajte članak
Naučnici dokazali da je žena zaista bila među Vikinzima (FOTO)
: Ostaci grobnice iz 10. veka u vikinškom naselju Birka, u današnjoj Švedskoj, pripadaju ratnici visokog vojnog ranga, potvrdili su rezultati istraživanja Univerziteta na Kembridžu.
pročitajte članak
Ženska uporišta: 25 destinacija širom sveta gde su žene glavne (FOTO)
: Zajednice u kojima vlada matrijarhat nama su često daleke i neobične, a ako se osvrnemo na Istoriju primetićemo kako su odlučne žene u primitivnijim vremenima uspevale da se ostvare u važnim društvenim ulogama. Slično je i danas.
pročitajte članak