Naučnici su uspeli precizno da reprodukuju jedan zvuk koji nalikuje dugačkom spoju slova e i a.
"Zvuk koji čujete proizvode njegove glasne žice iz položaja u kom leži u sarkofagu", rekao je elektrotehničar Dejvid Hauard sa londonskog univeriteta Rojal Holovej.
U Egiptu otkrivene mumije životinja iz sedmog veka pre nove ere
: Egipatske vlasti saopštile su da su nedavno otkrile u jednoj grobnici na jugu zemlje nekoliko mumija životinja kao i desetine drvenih i bronzanih figura.
pročitajte članak
Hauard je ranije istom metodom reprodukovao glasne žice i glasove ljudi današnjice, uključujući i svoj i ustanovio da su proizvedeni zvukovi vrlo realistični i da zaista nalikuju originalu. Ovo je prvi put da je ovu tehnologija primenio na ljudskim ostacima.
We’re about to tell you an incredible story. One we’ve been keeping under our hats for 7 whole years.
It’s the story of how we heard the voice of our Egyptian mummy Nesyamun for the first time in over 3000 years.
Za prvi takav poduhvat Hauard i njegove kolege odabrali su mumiju egipatskog sveštenika Nesjamuna koja se nalazi u muzeju Lids u Velikoj Britaniji. Meko tkivo u grlu i vokalnom traktu mumije bilo je dosta sačuvano tako da je Nesjamun bio izvrstan kandidat za ovaj eksperiment, prenosi CNN.
Hauard planira drugu fazu ovog projekta u kojoj će pokušati da reprodukuje zvuk sveštenikovog pevanja. Nesamun je bio beležnik i sveštenik u vreme vladavine faraona Ramzesa XI, a često je prilikom obavljanja ritualnih dužnosti pevao i melodično izgovarao molitve.
"Egiptolozima je već poznata fonetika i način izvođenja muzike tog perioda tako da možemo reprodukovati delove onoga što je zapravo pevao".
Tragovi prošlosti: 8 mumija koje možete videti širom sveta
: Dok se neki turisti uglavnom odlučuju za najpoznatije turističke atrakcije, nacionalne parkove, muzeje s umetničkim delima, drugi žele da posete najinteresantnije mumije širom sveta.
pročitajte članak
Da bi to učinio, Hauard namerava da pomoću računarskog softvera kreira jezik koji bi odgovarao glasnim žicama te veličine. Pošto jezik igra glavnu ulogu u govoru i pevanju, a Nesjamunovi jezički mišići nisu dobro sačuvani. Arheolozi smatraju da je sveštenik umro u 50. godinama života, a vidljivo je da je imao jako istrošene zube i bolest desni.
"Ako mu kreiramo jezik, moći ćemo da ga uskladimo sa njegovim vokalnim traktom. To je izvodljivo, ali i zahtevno", rekao je Hauard.