Istraživanja su pokazala da je najčešći uzrok alergije glikoprotein Fel d1, koji se nalazi u mačijoj pljuvački, dlaci i koži.
Kada protein uđe u organizam osobe sa alergijom na mačku, aktivira reaktivan nalet histamina, što dovodi do svraba, otežanog disanja i drugih simptoma.
Naučnici u Cirihu razvili su vakcinu koja, kada se ubrizga u mačku, aktivira imuni sistem da proizvede antitela koja ciljaju i uništavaju protein Fel d1.
Naučnici otkrivaju: Da li nas mačke zaista ne razumeju ili se samo pretvaraju?
: Japanski naučnici pokušali su da shvate zbog čega mačke nekad ne reaguju na instrukcije svojih vlasnika. Da li se radi o tome da ne razumeju, ne obraćaju pažnju ili nemaju svest o svom imenu?
pročitajte članak
Čak četiri studije potvrdile su uspešno neutralisanje alergena, a životinje dobro podnose vakcinu, koja bi mogla da bude dostupna za tri godine. Od nje će korist imati i ljudi i mačke.
Inače, čak deset odsto ukupne ljudske populacije pati od alergija na mačke, ali trenutno nema sigurne ili efikasne terapije.
Najveća studija do sada tvrdi: MMR vakcine ne izazivaju autizam!
: Najveća studija do sada o vakcinama i autizmu pokazala je da između njih ne postoji nikakva povezanost, čak ni kod dece koja imaju veći rizik od razvoja poremećaja. Zapravo, naučnici su otkrili da su nevakcinisana deca pod većim rizikom od dijagnostikovanja autizma od onih koji su primili vakcine.
pročitajte članak
Uobičajena terapija za pacijente je lečenje simptoma alergije i izbegavanje mačaka.
U američkim prihvatilištima, svake godine nađe se 3,4 miliona mačaka, koje se najčešće napuštaju upravo zbog alergija koje izazivaju.
Izvor: RTS