Belgijski fizičar Žan Pol Vinjeron naleteo je na svice na svom putovanju po Centralnoj Americi i odlučio da neke od njih ponese u laboratoriju. Proučavajući ih, zapazio je da svici imaju poseban organ koji proizvodi svetlost u svom abdomenu, odakle svetlost isijava kroz sve slojeve njihovog tela.
Zašto insekte privlači jako svetlo
: Poznato je da se moljci i drugi insekti okupljaju oko izvora svetlosti, naročito u letnjim mesecima. Često ova stvorenja koja su zaglavljena u sjaju svetlosi bivaju plen predatora, ili umiru od toplote. Ali šta to navodi ove insekte da se okupljaju oko sijalica i lampi?
pročitajte članak
Tim fizičara uočio je na svetlećem organu strukture nalik na skale, gde neke od njih štrče pod različitim uglovima. Ove skale ispupčene su poput krovova fabrika i u odnosu na ostale proizvode više svetlosti.
Otkriće je inspirisalo fizičare da konstruišu novu vrstu LED rasvete koja će proizvoditi više svetlosti. Stavili su sloj osetljivog svetlosnog materijala na vrh LED sijalice, a zatim su pomoću lasera napravili trogulove poput krova - rezultat je nivo svetlosti pojačan za 50%, i to samo zahvaljujući dodavanju novih oblika.
Klasična električna rasveta prozvodi oko 5% gasova efekta staklene bašte, a izgleda da je tajna o ekološki efikasnijem osvetljenju sve vreme bila u stomaku svitaca.
Veštačkim suncem protiv mraka: Italijansko selo koje je „dovelo“ svetlost u dolinu
: Zbog nepovoljnog geografskog položaja, meštani Viganele su vekovima živeli u mraku i do 83 dana godišnje.
pročitajte članak
Izvor: BBC News (na srpskom)