Koristeći poseban radar, naučnici su ispod severnog pola Marsa otkrili zaleđenu vodu zarobljenu između peščanih slojeva.
„Ovo je i za nas bilo veliko iznenađenje“, rekao je za Gizmodo Stefano Neroci, vođa istraživanja sa Univerziteta u Teksasu.
Ogroman rezervoar formirao se tako što su se slojevi leda izmešali sa peskom tokom stotina miliona godina. Nalazi se oko dva kilometra ispod severnog pola.
Prvi put zabeležen marsotres: Kako izgleda kada se trese Crvena planeta (VIDEO)
: Robotska letelica Nase „Insajt“, koja se od novembra prošle godine nalazi na Marsu, zabeležila je blagi potres na Crvenoj planeti.
pročitajte članak
Naučnici su i pre ovoga verovali da se tu nalaze slojevi leda, ali su mislili da se radi o mnogo manjoj količini.
Sada, međutim, radarsko skeniranje iz orbite pokazuje da ima mnogo više leda nego peska, što rezervoar čini trećim najvećim na Crvenoj planeti, odmah iza polarnih kapa.
Naučnici potvrdili postojanje metana na Marsu, ali da li je to sigurni pokazatelj života?
: Otkriće gasa na Crvenoj planeti podelilo je naučnike, ali bi svakako moglo da bude pokazatelj da određeni oblici života na Marsu – postoje.
pročitajte članak
U slojevima rezervoara odnos leda i peska kreće se od 61 do 88 odsto, što je mnogo više nego što se ranije mislilo. Ukoliko bi bio donet na površinu i otopljen, bilo bi dovoljno da pokrije čitavu površinu Marsa sa metar i po vode.
Istraživanje je objavljeno u časopisu Geophysical Research Letters, a nova posmatranja su obavljena pomoću „Šarada“ (Shallow Radar – SHARAD), instrumenta koji se nalazi na Nasinoj letelici "Mars Reconnaissance Orbiter".
Izvor: RTS