Ona nema rak već više od dve godine, otkrio je tim iz Sjedinjenih Američkih Država koji je svoje rezultate predstavio kao novi imunoterapijski pristup za pacijente u završnoj fazi bolesti.
Takozvana imunoterapija se već pokazala uspešnom kod nekih ljudi s rakom pluća, vrata materice, leukemijom, rakom kože i bešike, ali uspeh kod raka creva, dojke i jajnika još nije zabeležen.
Američki tim je u ovom slučaju ekstrahovao limfocite iz pacijentkinje Džudi Perkins, modifikovao ih u laboratoriju i zatim ih vratio u telo.
Perkins se za taj eksperimentalni pokušaj prijavila kada je imala 49 godina, nakon nekoliko neuspešnih tretmana, navodi se u studiji objavljenoj u časopisu ''Nature Medicine''. Rak se tada već proširio na razne delove njenog tela, uključujući jetru.
Funkcija imunog sistema je neutralizovanje neželjenih stranih tela poput ćelija raka. Ali, u tome nekad ne uspeva, često zbog toga što ne prepoznaje ćelije raka koje sadrže DNK pacijenta.
Imunoterapijom se odbrambene čelije "treniraju" da prepoznaju bolest i bore se protiv nje.
U ovoj studiji naučnici su uzeli limfocite iz tumora, a potom ih skenirali da bi pronašli specifične vrste koje reaguju na ćelije raka. Reaktivirani su u laboratoriju i vraćeni u telo.
U osvrtu na istraživanje objavljenom u časopisu, stručnjak Laslo Radvani iz kanadskog Instituta za istraživanje raka u Ontariju istakao je da je odgovor pacijentkinje na tretman za rak dojke u tako naprednoj fazi bio "bez presedana".
Profesor imunoterapije iz londonskog Instituta za istraživanje raka Alen Melčer takođe je istakao da je ovaj slučaj fascinantan i uzbudljiv.
Ovaj rad "pokazuje kako moć imunog sistema može biti iskorišćena za borbu čak i protiv najtežih slučajeva raka", zaključio je Melčer.