Tokom proteklih 50 godina, populacije jesetri širom sveta su se urušile zbog krivolova, gubitka staništa, zagađenja, kao i pregrađivanja reka branama koje blokiraju migratorne rute za ove izuzetne ribe, te većini vrsta jesetri danas preti izumiranje.
Jedna od najugroženijih vrsta riba na svetu: Sačuvajmo jesetre, blago reke Dunav
: Jesetre spadaju u najugroženije vrste riba na svetu, sa svega nekoliko preostalih prirodnih staništa koja im pružaju odgovarajuće uslove za opstanak.
pročitajte članak
Drevni vodeni džinovi: Kako su jesetre postale jedna od najugroženijih vrsta? (INFOGRAFIK)
: Premda potiču još iz perioda dinosaura, jesetre su se između ostalog i zbog zagađenja vode, suočile sa smanjenjem populacije za čak 70 procenata tokom XX veka.
pročitajte članak
Čak 17 od 27 vrsta jesetri kategorisano je kao krajnje ugroženo na IUCN-ovoj Crvenoj listi ugroženih vrsta, a četiri su kategorisane kao moguće iščezle. Kako bi spasili poslednje populacije ove najugroženije vrste slatkovodne ribe, WWF je prošle nedelje na 8. međunarodnom simpozijumu o jesetrama u Beču najavio novu globalnu strategiju za borbu protiv pretnji sa kojima se suočavaju divlje jesetre.
"Jesetre potiču iz doba dinosaurusa i stare su preko 200 miliona godina, ali bi uskoro mogle da nestanu sa lica Zemlje ako ne zaustavimo ilegalni ribolov i uništavanje staništa koje ih dovode do izumiranja", izjavio je Stjuart Or, voditelj programa za slatke vode u WWF-u.
"Moruna je nekad bila najveća slatkovodna riba na svetu, ali danas se džinovska jesetra više ne može videti: u stvari, u prirodi je izuzetno teško uopšte videti bilo koju jesetru. Već smo izgubili neke vrste, a mogli bismo sve da ih izgubimo ukoliko se vlade, lokalne zajednice, naučnici i organizacije koje se bave zaštitom prirode ne udruže i odmah deluju zajedno“, dodao je Or, koji je predstavio novu WWF-ovu strategiju za očuvanje jesetri u Beču.
Foto: WWF
WWF, zajedno sa partnerima iz regiona Europe, Azije i Severne Amerike u kojima su jesetre preživele, radi na zaustavljanju prekomernog iskorišćavanja divljih jesetri za kavijar i meso, očuvanju ključnih migratornih ruta, zaštiti i obnavljanju ključnih rečnih staništa, kao i uspostavljanju centara za uzgoj i reintrodukciju (ponovno naseljavanje) divljih populacija jesetri.