Nakon razorne erupcije vulkana 79. godine, smrti velikog broja ljudi, uništenja građevina i vekova ispod tona vulkanskog pepela, Pompeja se susreće s novim problemom – sve joj jače preti vreme.
Saznajte: Otkriveno šta se krije unutar „mumija iz Pompeje“
Kako bi se sačuvali ostaci čuvenog grada, starorimske kulture i jednog izgubljenog vremena, pokrenut je projekat za zaštitu Pompeje u okviru kojeg će pojedine građevine biti obnovljene. Najveći akcenat stavljen je na njene složene mozaike, kupatila i čak na natpise na zidovima.
Šest građevina je već rekonstruisano i otvoreno u decembru 2015. godine, a one pružaju uvid u prošlost grada koji se našao na Uneskovoj listi svetske kulturne baštine. Među njima su vešernica Fullonica di Stephanus (u čijem se donjem delu nalazila radnja, a na spratu stambeni prostor i prostor za sušenje veša), bogato ukrašena kuća jednog trgovca, jedan skroman dom pripadnika srednje klase...
Pročitajte: „Ukleto“ kamenje Pompeje se vraća kući
Jedno od najpoznatijih arheoloških nalaziišta je proteklih godina često zatvarano zbog urušavanja zidova i manjka sredstava za održavanje građevina u Pompeji. U jednom trenutku, Unesko je čak istakao da bi mogao kategorizovati ovaj lokalitet kao jedan od onih za koje postoji rizik da budu uništeni.
Pročitajte: Restaurisana Vila Misterija, biser antičkog grada Pompeje