Ušuškan u tišini prirode između Velikog jezera (Tonle Sap) i planine Kulen, Angkor čuva ostatke veličanstvenog Kmerskog carstva, koje se smatra jednom od najvažnijih civilizacija u jugoistočnoj Aziji.
Angkor, kraljevski grad Kmera, je ime dobio po sanskritskom nagara (नगर), što znači "Sveti grad".
Angkor Vat, Ipanema, Dubai: Zemlja kakvu još niste videli (FOTO)
: Umetnik Bendžamin Grant uživa u nešto drugačijem pogledu na Zemlju - iz vazduha stvarajući spektakularne fotografije naše planete, koje ostavljaju bez daha.
pročitajte članak
Kao takav, jedno je od najznačajnijih arheoloških nalazišta jugoistočne Azije, a u njemu se mogu naći ruševine koje potiču iz perioda od devetog do petnaestog veka. Veruje se da je reč o najvećem predindustrijskom gradu na svetu, a stručnjaci smatraju da je na vrhuncu moći Kmera u njemu živelo milion ljudi. Angkor, glavni grad kmerske kulture, nalazio se u današnjoj Kambodži. Na vrhuncu svoje moći, Carstvo se prostiralo od Južnog kineskog mora do Sijamskog zaliva (današnji Tajlandski zaliv) a obuhvatalo čitavu današnju Kambodžu, istočni Tajland, Vijetnam i Laos.
Najzanimljiviji deo Angkora svakako su njegovi veličanstveni hramovi – on se i sam najčešće smatra divovskim kompleksom religijskih objekata koji predstavljaju tipičan primer vrhunca kmerske arhitekture.
Međutim, nakon pada Kmera, hramovi su napušteni i oni su počeli boj s prirodom, a ona ga polako dobija – velelepne hramove polako guta džungla. Ipak, nada postoji: neki od hramova su restaurirani, neki će tek biti, a istorija skrivena među lišćem i stablima privlači oko dva miliona turista godišnje.
Možda će vas zanimati i:
Maču Pikču, Tadž Mahal, Stounhendž... Virtuelne ture do 10 napoznatijih mesta na svetu
: Tu su i Petra i Čičen Ica - zakoračite baš na ona mesta koja ste oduvek želeli da obiđete.
pročitajte članak
Angkor Vat: 9 stvari koje niste znali o ovom veličanstvenom hramu
: Prešavši put od prvog hrama hindu religije do budističkog svetilišta, Angkor Vat je postao jedna od najposećenijih verskih građevina na svetu.
pročitajte članak