Ako biste se našli u Tana Toradži na poluostrvu Južni Sulavesi u Indoneziji, prvo što biste primetili jesu krovovi koji podsećaju na čamce. Na spoljašnjim zidovima su nagomilani rogovi bizona, koji simbolišu bogatstvo porodice. Ova oblast ne liči ni na jednu drugu u Indoneziji, a najneobičnije su kuće tangkonan – one koje su rezervisane za smrt.
Iako su pretežno hrišćani, stanovnici poluostrva i dalje neguju animističke poglede na smrt, koji se oslikavaju u ispraćanju mrtvih kroz specifične ceremonije koje traju i po nekoliko dana.
Pogledajte i: Bizaran posmrtni ritual plemena Janomami
Tradicionalno, u periodu pre sahrane, porodica preminulog i dalje smatra živim, ali bolesnim. Članovi porodice presvlače telo svakoga dana i redovno mu služe obroke.
Saznajte i: Kako nastaje "miris smrti"?
Stanovnici Tana Toradže čvrsto veruju u zagrobni život, pa svoje pokojnike sahranjuju u pećinama s oruđem koje će im biti neophodno. U ovakvim pećinama možete videti i istrulele sanduke i leševe stare do hiljadu godina, prekrivene cigaretama i ostalim stvarčicama koje porodica donosi kada obilazi pokojnika.
Zanimljivo istraživanje: Kako na ljude deluje razmišljanje o smrti?
Međutim, u nekim mestima umesto pećina postoje mauzoleji, što dokazuje da se običaji, baš kao i ljudi, menjaju sa vremenom.