Nedaleko od kolumbijske obale nalazi se ostrvo Santa Kruz del Isolte, nešto veće od dva hektara i jedva vidljivo na mapi. Do pre nekoliko decenija, ovo ostrvo je bilo nenaseljeno, ali je ribarima bilo idealna stanica za odmor i sklonište od oluja. Onda su neki od njih odlučili da tu ostanu. Još nekoliko njih im se pridružilo. Tako je ostrvo Santa Kruz del Isolte postalo ono što je danas: najnaseljenije ostrvo na svetu.
Upravo to je bio razlog koji je privukao fotografa Čarlija Kordera, ali i mnoge druge turiste iz celog sveta, da poseti ostrvo. Svi žele da vide kako izgleda kada 1,200 ljudi živi na parčetu zemlje četiri puta gušće naseljenom od Menhetna - bez vode, kanalizacionog sistema, policije i bolnice.
Raj veličine teniskog terena: Dobrodošli na najmanje naseljeno ostrvo na svetu (VIDEO)
: Najmanje naseljeno ostrvo na svetu se s razlogom još naziva i “Dovoljno mesta” - njegova veličina je taman tolika da na njemu stanu jedna kućica i drvo.
pročitajte članak
10 najlepših evropskih ostrva
: Prelepe plaže, čista voda, mirna mestašca protkana istorijom... Otkrijte koja ostrva u Evropi se smatraju najpoželjnijim turističkim destinacijama.
pročitajte članak
Robinzon sa Budelija: Upoznajte čoveka koji već 28 godina živi sam na ostrvu
: Mauro Morandi je već skoro tri decenije jedini stanovnik ostrva Budeli koje je deo arhipelaga Madalena, smeštenog između Sardinije i Korzike.
pročitajte članak
Na ostrvu je ograničen pristup vodi, hrani i struji, ali 45 porodica i dalje živi u 97 kuća na 12 hiljada kvadratnih metara zemlje.
Ostrvo se nalazi na prostoru okruženom mnoštvom okeanskih korala, pa je bilno idealna destinacija da ribari sagrade svoje domove.
Prve generacije naseljenika - pradede i čukundede sadašnjih generacija ostrvljana - su kuće pravile od morskih i zemljanih materijala. “Morkse školjke, kokosove ljuske, stabla sa susednih ostrva, pesak, pa čak i smeće, korišćeni su za izgradnju domova”, kaže fotograf Čarli Korder.
Zakoračite na "Zabranjeno ostrvo", mesto na kojem vreme stoji
: Pristup havajskom ostrvu Nihau dugo je bio zabranjen, a ni danas turisti ne mogu da posete jedan njegov deo. Zašto je do toga došlo i zbog čega se ono smatra ostrvom izvan vremena?
pročitajte članak
Uprkos stalnom rastu populacije, život na ostrvu je prilično težak. Iako morskih plodova ima u izobilju, ostala hrana i kućne potrepštine moraju da se dovoze brodom. Kolumbijska mornarica je do skoro snabdevala ostrvo pijećom vodom, ali to nije slučaj već nekoliko meseci, pa stanovnici koriste bačve za kišu kako bi prikupili vodu za piće i kupanje. Škola na ostrvu traje do desetog razreda, pa su đaci primorani ili da putuju ili da skroz napuste ostrvo. Ipak, mnogi dečaci biraju da ostanu sa svojim porodicama.
Međutim, uprkos teškim uslovima za život, stanovnici kažu da su srećni i da žive u slozi.
Možda će vas zanimati i:
Od obala Santorinija do obala Korzike: Evropska ostrva za ljubitelje vina
: Neke od najzanimljivijih evropskih vinskih regija su upravo ostrva.
pročitajte članak
Trpeza grčkih bogova na suncem okupanom ostrvu - savršeno utočiste za ljubitelje dobre hrane
: Naksos, živopisno mediteransko utočište za sve ljubitelje prvoklasne hrane.
pročitajte članak
Lepota divljine: Škotsko ostrvo u zagrljaju lokalnog stanovništva
: Beg u prirodu tokom leta savršena je prilika za posmatranje i osluškivanje ptica, vožnju kajaka i piknik među ovcama - ovakav opuštajući ambijent nudi ostrvo Eg.
pročitajte članak