Meteorolog Stefen Olsen iz danskog meteorološkog zavoda bio je na rutinskoj misiji na severozapadu Grenlanda, u sklopu koje je trebalo da skupi meteorološke instrumente koje su postavile njegove kolege, kada je naišao na ozbiljan problem, piše CNN.
Naime, nije mogao da vidi aparaturu jer je umesto na očekivani beli ledeni pokrivač naišao na ogromnu količinu vode, odnosno otopljen led sa Grenlanda.
Snimio je taj prizor, a njegova fotografija, na kojoj se vidi kako psi koji vuku sanke stoje u dubokoj svetloplavoj vodi, uskoro je postala viralna. Najverovatnije će biti uvrštena među druge poznate fotografije koje prikazuju posledice globalnog zagrevanja, poput onih izgladnelih polarnih medveda, nasukanih morževa ili popucale zemlje ispod osušenih jezera.
Olsen je na Tviteru upozorio da se autohtone zajednice na Grenlandu "oslanjaju na zaleđeno more za prevoz, lov i ribolov". Smatra da će njih prve pogoditi posledice otapanja ledenog pokrivača, ali da razmere katastrofe neće biti ograničene samo na Grenland ili Severnu Ameriku.
Na Grenlandu se istopilo dve milijarde tona leda u samo jednom danu
: Više od 40 odsto grenlandskog leda imalo je određeni stepen topljenja, a ukupno topljenje tokom subote procenjuje se na dve milijarde tona, odnosno dva kubna kilometra ledenog pokrivača, prenela je američka televizijska mreža CNN.
pročitajte članak
Olsen je ovu alarmantnu fotografiju snimio 13. juna oko podneva po lokalnom vremenu. Na Tviteru je napisao da su se psi u tom trenutku nalazili na 1,2 metra debelom morskom ledu koji su preplavile otopljene površinske vode.
Letnja sezona otapanja leda na Grenlandu obično traje od juna do avgusta, s tim da najviše ledenog pokrivača privremeno nestane u julu, kada je najtoplije. Međutim, ove godine Grenland je već početkom juna izgubio veliki deo svoje ledene površine, oko 40 odsto.
Naučnici već mesecima upozoravaju da bi ove godine moglo doći do rekordnog nivoa otapanja leda na najvećem ostrvu na svetu, a prva posmatranja ukazuju na to da su bili u pravu.
Problem je u tome što je dejstvo kumulativno, odnosno zbraja se ili raste. Što se više leda otopi u rano leto, to ga još više nestane u narednim nedeljama. Ova lančana reakcija događa se jer beli sneg i led reflektuju sunčeve zrake u svemir, smanjujući time količinu apsorbovane toplote i održavajući led hladnim. Što je manje leda, to se manje toplote reflektuje i ledeni pokrivač se sve više topi.
Otapanje leda na Grenlandu sve ozbiljnije: Ovim svetskim gradovima preti nestanak
: Iako je proces topljenja ledenih površina na Grenlandu imao značajan uticaj na okolinu u prošlom veku, naučnici upozoravaju da će u 21. veku on biti još veći.
pročitajte članak
Sve to može uticati na pojavu jedne od najvećih opasnosti globalnog zagrevanja - značajnog porasta nivoa mora. Ako do toga dođe, milioni ljudi koji žive u priobalnim područjima moraće da napuste svoje domove.
Prema nedavnoj studiji, zbog otapanja leda na Grenlandu, od 1972. godine do danas, globalni nivoi mora porasli su za 13,7 milimetara.
Ledeni pokrivač na ovom ostrvu najveći je izvor vode koja se svake godine dodaje okeanu.
@SteffenMalskaer got the difficult task of retrieving our oceanographic moorings and weather station on sea ice in North West Greenland this year. Rapid melt and sea ice with low permeability and few cracks leaves the melt water on top. pic.twitter.com/ytlBDTrVeD
— Rasmus Tonboe (@RasmusTonboe) June 14, 2019
Izvor: Index.hr