Na južnoj obali zaliva Skail na zapadu Mejnlanda nalazi se Skara Bre, neolitsko selo koje je se smatra jednim od najvažnijih evropskih spomenika.
Na Balkanu pronađena "najveća kamena kuća na svetu"
: Istraživači su u kompleksu starom 7.500 godina otkrili građevinu za koju se veruje da je najstarija i najveća "prava" kamena kuća praistorijske Evrope.
pročitajte članak
Život na steni visokoj 40 metara: Stub Kači, jedno od najmirnijih mesta na svetu (VIDEO)
: Stub života ili Stub Kači prirodni je krečnjački monolit u istoimenom selu na zapadu Gruzije, koji je okružen rečnom dolinom Kačure.
pročitajte članak
Zime, 1850. godine, velika oluja je pogodila Orknijska ostrva. Kombinacija vetra i ekstremno visoke plime je tom prilikom skinula veliki deo trave s humke koja je do tada bila poznata pod nazivom Skerrabra. Tom prilikom je otkriveno mnogo kamenih zgrada. Nesvakidašnja pojava je zainteresovala Vilijama Vata od Skaila, koji je započeo iskopavanje ovog lokaliteta.
Kasnije, 1868. godine, nakon što su pronašli ostatke četiri drevne kuće, rad na lokalitetu Skerrabra je napušten. Naselja su ostala u istom stanju sve do 1925. godine, kada je još jedna oluja oštetila prethodno iskopane strukture. Oko obale je izgrađen zid kako bi se sačuvali ovi ostaci, ali je tokom građevinskih radova otkriveno više drevnih građevina.
Neobično selo građeno između stena
: Veruje se da je ovaj jedinstveni prostor naseljen još od ranog ledenog doba, a njime su u minulim vekovima prošli Rimljani, Vizigoti, Arapi... Danas je ono dragulj Portugalije.
pročitajte članak
Nova istraživanja
Dalja iskopavanja, sprovedena između 1928. i 1930. godine, otkrila su stambeni deo koji vidimo danas. U to vreme, mislilo se da naselje potiče iz gvozdenog doba, koje datira oko 500. godina pre nove ere, ali to nije bio slučaj. Datiranje ugljenikom je u istraživanjima ranih 70-ih godina potvrdilo da naselje potiče iz kasnog neolita, između 3200. i 2200. godina pre nove ere, a da je proces naseljavanja trajao oko 600 godina.
Zidovi ovog drevnog sela su, srećom, opstali do danas. Zbog zaštite koju pruža pesak, koji je pokrivao naselje duže od četiri hiljade godina, sadržaj ovih kuća je neverovatno dobro očuvan. Zidovi i struktura ulica su još uvek postojani i pokriveni orginalnim kamenim pločama, a unutrašnji delovi svake kuće daju nenadmašen uvid u život neolitskog perioda. Svaka kuća ima isti neolitski dizajn – veliku četvrtastu sobu s kaminom, krevet s obeju strana i komode na zidovima naspram vrata.
Ipak, jedan od najvažnijih evropskih spomenika je pod stalnom pretnjom primorske erozije i naleta peska i mora. Pored toga, sve veći broj posetilaca nanosi štetu drevnom naselju. Kako bi se spomenik očuvao, preduzimaju se brojni koraci, a ovaj grad se već nalazi na Uneskovoj listi svetske kulturne baštine.
Možda će vas zanimati i:
Sablasna tišina drevnih kamenih divova
: Na zapadu Australije, u Nacionalnom parku „Nambung“, uzdiže se dolina neobičnih krečnjačkih formacija...
pročitajte članak
Neprevaziđeni urbanisti neolita: Kuća kod Iđoša otkriva kako se živelo pre 7 hiljada godina
: Na lokalitetu Gradište kod Iđoša arheolozi rade na malom čudu urbanizma podignutom pre 7 hiljada godina.
pročitajte članak