Jedan čovek je žurio kroz dobro mu poznatu šumu iskrivljenog lica od bola zbog rane na desnoj ruci.
Poznata devetnaestorica Ecijevih rođaka koji žive danas
: Mumija čoveka koji je živeo oko 3300. godine pre naše ere jedna je od najbolje istraženih neolitskih mumija u istoriji nauke.
pročitajte članak
Povremeno bi se zaustavljao i osluškivao da li ga neko prati. Dok je grabio uz obronak, žuti polen cvetova crnog graba padao je po njemu poput nevidljive kiše, začinjavajući vodu i hranu kojom se krepio u trenucima odmora. Pet hiljada godina kasnije, taj neolitski lovac, kojeg smo prozvali Ledeni čovek, još u telu nosi tragove tog praistorijskog oprašivanja: mikroskopski zapis godišnjeg doba tokom kojeg je prošao kroz tu šumu prema obližnjim planinama, gde će ga konačno sustići zla sudbina.
Otkako su izletnici 1991. godine nabasali na mumifikovano telo Ledenog čoveka (Ecija) u stenovitom useku visoko u Ectalerskim Alpima, kod italijanske granice s Austrijom, naučnici uz pomoć sve naprednije tehnologije i sve domišljatijih metoda rekonstruišu život i poslednje trenutke tog najstarijeg potpuno očuvanog pripadnika ljudske vrste.
Foto: Profimedia
Znamo da je bio nizak i žilav, i sa svojih 40 i nešto godina za ono doba prilično star. Sudeći po dragocenoj bakarnoj sekiri pronađenoj pokraj njega, pretpostavljamo da je bio značajna ličnost. Krenuo je na put odeven u tri sloja odeće, u čvrstoj obući sa đonovima od medveđe kože. Bio je dobro opremljen za put: imao je bodež s vrhom od kremena, mali pribor za paljenje vatre i sud od brezove kore u kojem je nosio žar umotan u javorovo lišće. Ipak, zaputio se u opasnu divljinu neobično slabo naoružan: strelice u njegovom tobolcu od jelenske kože bile su tek napola dovršene, kao da je odjednom odapeo sve streljivo i upravo žurno obnavljao zalihe. Nosio je i dugačku, grubo obrađenu granu tise – nedovršeni luk koji je tek trebalo oblikovati i napeti. Zašto?
Možda će vas zanimati i:
Naučnici otkrili šta je Ledeni Čovek pojeo neposredno pred smrt
: Naučnicima je bilo potrebno 20 godina da lociraju Ecijev stomak, a sada su otkrili i šta je bio njegov poslednji obrok.
pročitajte članak
Najpoznatija evropska mumija: Dosadašnji rezultati rekonstrukcije glasa Ledenog čoveka (AUDIO)
: Naučnici su uspeli da rekonstruišu glas Ecija, ledenog čoveka čiji su ostaci stari 5.300 godina pronađeni u Alpima, na granici Italije i Austrije.
pročitajte članak
Zbog Ecija, nauka ne miruje: Nova saznanja o Ledenom čoveku rasvetlila brojne dileme o Evropi pre 5.300 godina
: Najbolje očuvana evropska mumija, koja je pronađena 1991. godine u austrijskim Alpima, ne prestaje da otkriva tajne svog vremena naučnicima.
pročitajte članak